وبلاگ

تصویر برند خودتان را شخصی کنید

اجماع نقش ها، شاخص ها و روش برقراری ارتباط با دیگران باعث تصویر برندی ویژه، مرتبط و پایداری در ذهن اطرافیان می شود. در چارچوب تصویر برند است که اطرافیان می فهمند از شما چه توقعی دارند و علاوه بر این درباره نقشی که از شما انتظار دارند در زندگی شان ایفا کنید، تصمیم بگیرند.

وجود این مساله که یک برند قوی هرگز به این معنا نیست که باید به نظر همه افراد جذاب و خوشایند بیایید، مهم و دلگرم کننده است. مانند تاجران و بازاریان بایستی سعی کنید که برندتان را در راستای روابط مشخصی قرار دهید.

فروشگاه مک دونالد را در اندازه بسیار بزرگی می سازند. یک میز پیشخوان بزرگ و مجهز به سیستم پخش صدا. با این که همبرگرهای ویندی با شاخص ها و روش متفاوتی به فروش می رسد و در رستوران این فروشگاه میزهای پیشخوان کوچکتر و سیستم پخش صدای ضعیف تری وجود دارد، هر دو فروشگاه تا به امروز در کار خود موفق بوده اند.

اپل بی و چیلی دو فروشگاه هستند که تعداد ساندویچهای کمتری نسبت به مک دونالدز عرضه می کنند اما اوضاعشان به لحاظ شاخص ها و روش اولویت بخشی که مشتریان دائمی شان برای آن ها قائل می شوند، درست به اندازه مک دونالد و ویندی رضایت بخش است.

اغلب نویسندگان اشخاص صاحبنام را به عنوان مدل های برند شخصی معرفی می کنند؛ به عنوان مثال: بازیگران پرآوازه، سرمایه گذاران و هنرمندان و یا افراد مشهور و نام آوری که اسامی آن ها از لابه لای خطوط تاریخ و یا سر خط خبرها جدا شده است. بعید به نظر می رسد که تا امروز در مورد جی مز اسکات چیزی شنیده باشید و یا حتی او را دیده باشید.

ما معتقدیم افرادی نظیر جی مز اسکات که در گذشته اشخاص خوشنامی نبودند، هم اکنون می توانند نمونه های خوبی برای نشان دادن اینکه چطور می توانیم تجمیعی منسجم و مطلوب از نقش ها، شاخص ها و روش برقراری رابطه با دیگران را داشته باشیم.

جی مز اسکات

جیمز اسکات شخصی صادق، پرشور و حال، صمیمی و با شخصیت است. در این جا قصد داریم از مدل چند بعدی برند، برند شخصی او را برای نشان دادن روش هایش استفاده کنیم. نقش هایی که او در حال حاضر مشغول ایفا است عبارتند از: “متخصص ارتباطات کسب و کار” و “پدر خانواده”. او همچنین برای نشان دادن شاخصها و روش برقراری رابطه سعی کرده است شخصی “حرفه ای”، “روشن”،  “صمیمی”، “نکته بین “و”شوخ” باشد.

آن طور که شواهد نشان می دهد جی مز مدت زمانی در گروه شورشیان هیپی بوده. اما هنگامی که تصمیم گرفت روش خود را در جهت رسیدن به دنیایی آرام تغییر دهد، دنیایی که هم اکنون در آن زندگی می کند، هرگز خصوصیاتی نظیر شور و حال و صمیمیت که بخشی از روش قبلی اش را تشکیل می داده اند از دست نمی دهد. او سعی دارد ویژگی های زندگی قبلی اش را به منظور ایجاد رابطه ای پایدار تر به کار گیرد.

اسکات همچنین موفق شد بعنوان متخصص در رابطه های تجاری وارد بازار شده و کار خود را در پست یک درمان گر قلب و ریه، دبیر دبستان، استاد دانشگاه و یک موسیقی دان به انجام برساند.  در هر یک از مواردی که بدان اشاره شد جی مز تمام توجه خود را بر روی سیستم اعتقادی معطوف می کند تا از این راه بتواند ارتباط موفق و پایداری را ایجاد کند. ارتباطی که نه به ارزش ها خللی وارد کند و نه باعث گمراهی اشخاصی که با او در رابطه اند می شود.

برند شخصی اسکات وقتی که شغلش را از دست داد نیز متوقف نشد و بارها شنیده شده است که او می گوید: “اولین رول من در زندگی، یک پدر و یک شوهر بودن و دوم اینکه شخصی متخصص و حرفه ای در کارم هستم “جی مز عاشق این است که پس از تمام شدن کارش به خانه برگردد و سوار بر دوچرخه دو صندلی شده و به دنبال دوقلو هایش در مهدکودک برود و سپس در راه بازگشت به خانه در کنار ساحل توقف نموده و با دو فرزندش مشغول بازی شود.

شخصیت مهربان و با شخصیت او هنگامی که در مورد فرزندانش صحبت می کند به خوبی مشخص می شود. همچنین هنگامی که صحبتی از تعهد او نسبت به کار در سازمان فنی سیلکن والی یعنی جایی که به اعتقاد او، نسبت به همه افراد مسئول است، پیش می آید شخصیتش خود را نشان می دهد. بنابراین برند شخصی جی مز اسکات نه تنها برای رول کاری و حرفه ای او، بلکه برای شاخص ها و روشی که او با ارزشهای شخصی خودش پیوند زده است نیز تثبیت شده است.

یکپارچگی و هماهنگی بین ارزش های شخصی و ارزش های سازمانی که او در آنجا مشغول به کار است باعث شده که او موفقیت خوبی در زندگی حرفه ای کسب نموده و نیز سیستم اعتقادی که او برای مدتی طولانی به آن وفادار بوده است باعث تقویت نقش وی به عنوان شوهر و پدر شده است. او از هر لحاظ قادر است بین سیستم ارزشی و تمامی بخشهای زندگی رابطه برقرار نموده و این امکان را که بیشتر به خود واقعیتش نزدیکتر باشد، به وجود آورد.

برند شخصی دکتر ساناز کبیری

در مطب پزشکان منتظرید که پزشکان، منظم، دقیق و مطلع به تمامی جزئیات باشند. دکتر ساناز کبیری بخش جراحی بیمارستان است. وی جزو افرادی است که از این نظر انتظارات ما را برآورده می کند.

برند دکتر کبیری همزمان با نقش او به عنوان یک پزشک ورزشی شروع می شود. آنچه واقعا توان و نیروی برند او را مشخص می کند، شاخص هایی است که او به کار می گیرد و به آنها معتقد است. این شاخصها نه تنها در اتاق  بیمارستان و مطب، بلکه در خارج از آن نیز مورد توجه قرار می گیرند. وظیفه شناسی در کنار کمال گرایی دو خصیصه اصلی است که در تمام کارهای دکتر کبیری به چشم می خورند به طوری که او در همه مراحل کاری، از یک ویزیت دو ساعته گرفته تا یک جلسه اضطراری یک ساعته که او در آنجا بعنوان سخنران حاضر می شود، سعی در حفظ این دو ویژگی در فعالیت هایش می کند.

روش خاصی که دکتر کبیری در یک روز کاری در اتاق هیئت مدیره برای بررسی شاخص ها و روش خود به کار می گرفت فقط به نظر خودش مناسب بود، به طوری که برای مثال او ترجیح می داد به جای اسلاید ها و اوور هدهای معمولی از نوعی اسلاید که روی صفحه ای از جنس نئوپان نصب می شد استفاده کند تا از این طریق توانایی دید بهتری را به وجود آورد و از طرف دیگر او ترجیح می داد که اتاق هیئت مدیره آن قدر شلوغ باشد که او بتواند نشسته به سخنرانی خود ادامه بدهد و یا اینکه هرگز مجبور نباشد از چهار پایه برای نصب اسلاید ها استفاده کند.

این مسأله زمانی اتفاق افتاد که قرار بود دکتر کبیری ریاست جلسه بعدی را بر عهده داشته باشد. دکتر کبیری بدون توجه به اینکه ممکن است به مقام و یا مدیریت او لطمه ای وارد شود پیشنهادی را پذیرفت. آن جلسه بدون هیچ گونه مسئله ای تمام شد و همه موضوعات در آنجا مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت هم جلسه پایان یافت.

پس از اتمام، پزشک محترم، دکتر کبیری، اسلاید ها و سایر شواهدی که نشان می داد او پایبند به یک برند است را تحویل داد.

دکتر کبیری هنگام ارائه اسلایدها به سایر حضار، گفت: “توجه نمایید که این اسلایدها با اسلایدهایی که همواره استفاده می کردم فرق دارد”.

حتی در شرایط معمولی هم یک شخص به چنین نکات ریزی توجه می نماید، از این رو این مساله طبیعی است که پزشک سرشناسی مثل دکتر کبیری هم به این مسایل توجه دقیقی نشان دهد، حتی زمانی که از اسلایدهای شخصی دیگری برای نشان دادن آیتم هایش استفاده میکند.

واضح است این نوع دقت در ریزه کاری ها که در واقع راه کاری ساده برای “نگهداشت یک برند” در هر موقعیتی است باعث به ایجاد تأثیری پایدار می گردد.

 

This Post Has بدون دیدگاه