وبلاگ

جنگ تبلیغاتی برند های ایرانی به شبکه های ماهواره ای کشیده شد !

 پس از حضور تبلیغاتی برند های خارجی فعال در ایران در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان مانند فارسی وان و گروه جم، رقابت و جنگ تبلیغاتی جدیدی در میان برندهای ایرانی به راه افتاده است.

استفاده برند های خارجی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و ممنوعیت قانونی شرکت های ایرانی از این حضور به نوعی کفه رقابت تبلیغاتی را به سمت رقبای خارجی سنگین نموده بود. و حالا که بعضی از این شبکه ها هم از مخاطبان بسیار بالایی برخوردار گردیده اند. تا ماه های پیش نیز هزینه تبلیغات در این شبکه ها بسیار ارزانتر از رسانه های داخلی بود و در نتیجه مسیر ماهواره های خارجی هموار گردید این موضوع در مرحله ای بود که هزینه پخش تیزر در صدا و سیما پانزده برابر هزینه شبکه های ماهواره ای بود. البته این اختلاف هزینه در هفته اخیر بسیار کاهش یافته است.جنگ تبلیغاتی برند

نمایش تیزر تبلیغاتی برند لطیفه در برخی شبکه های ماهواره ای و آن هم با زبان ترکی، باعث تعجب مردم و کارشناسان شد. تعجب از حضور این برند معروف ایرانی در شبکه های ماهواره ای غیر دولتی و تعجب از اینکه این تیزر با زبان ترکی پخش شد (در حالی که تمامی مخاطبان این شبکه فارسی زبان هستند!). شاید این اقدام مدیران برند لطیفه با هدف توسعه بازارهای صادراتی صورت گرفته باشد! ولی سوال اینجاست که کدام مخاطب خارجی ترک زبان ماجرای فاطما گل و کریم را در شبکه های فارسی زبان دنبال می نماید!

به نظر دکتر برند این موضوع ابتدای یک سیل بود! چند روزی از این اتفاق نادر نگذشته بود که برند های دیگر ایرانی یک به یک و البته به زبان فارسی شروع به انتشار تیزرهای تبلیغاتی خود در شبکه های ماهواره ای کردند. تا به امروز، برند صحت، آب معدنی دماوند و محصولات دلپذیر به صف تبلیغ دهندگان ماهواره ای پیوسته اند و اگر نهادهای نظارتی از جمله اداره تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش جدی نشان ندهند احتمالا این لیست به سرعت افزایش خواهد یافت.

چرا مدیران برند های معتبر داخلی به جای حضور در شبکه های صدا و سیما، ریسک و خطر حضور در شبکه های ماهواره ای را پذیرفته اند؟ (ریسک اصلی مربوط به همان واکنش شدید نهادهای نظارتی است) و چه اتفاقی افتاده است که این برند ها به یکباره و با هم تصمیم به این اقدام بی سابقه گرفته اند؟ البته ۳ ماه پیش نیز در مقاله ای دکتر برند پیش بینی این موضوع را اعلام نمود و لزوم تشکیل برنامه های جذاب جهت جذب مخاطب را گفت.

لینک مقاله ۳ ماه پیش : یک راهکار خروج از بحران برند ها ؛ حضور بازیگران تلویزیون و بازیکنان فوتبال در تبلیغات

دکتر برند امیدوار است برنامه های جدید مهران مدیری و فیلم های جدید ایرانی به روند بازگشت مخاطبین به شبکه های داخلی کمک نماید.

This Post Has بدون دیدگاه