وبلاگ

یک راهکار خروج از بحران برند ها ؛ حضور بازیگران تلویزیون و بازیکنان فوتبال در تبلیغات

اجازه دهید در ابتدا به قانونی بودن یا غیر قانونی بودن حضور بازیگران تلویزیون و بازیکنان فوتبال در تبلیغات کمی بپردازیم و ببینیم ریشه این قانون مربوط به چه زمانی بوده است.

در جلسه ای که با حضور مدیرکل ارشاد استان تهران در دیماه ۹۳ برگزار گردیده بود از ایشان در مورد اینکه اگر استفاده از تصاویر هنرمندان و ورزشکاران ممنوع است، چرا در تبلیغ استفاده از تصویر جواد نکونام (کاپیتان تیم ملی فوتبال) برای یک روغن موتور اتفاق افتاد و با پخش تیزر تلویزیونی همراه بود، دوگانگی وجود دارد؟

پاسخ وی چنین بود: در حوزه تلویزیون اتفاقاتی می افتد و هماهنگی بین تلویزیون و وزارت ارشاد نیست. در حال حاضر تبلیغاتی که در صدا و سیما انجام می شود، وزارت ارشاد هیچ دخالتی در آن ندارد و این اتفاق یک چالش است بین این دو نهاد دولتی و در حال حاضر صدا و سیما به هر دلیلی این قانون ها را اجابت نمی نماید، بنابراین من صحبت کلی شما را در استفاده از تبلیغات آقای نکونام در شهر مشهد برای تبلیغ یک روغن موتور کاملا قبول دارم، اما لازم است توضیح دهم که حوزه اختیارات ما به گونه ای است که اگر چیزی را در شهر تهران ممنوع کنیم شهرهای دیگر هم باید ممنوع کنند، اما در مجموع حوزه اختیارات ما مربوط به شهر تهران می گردد.

بد نیست بدانید در سال ۵۸ قانون ممنوعیت استفاده از هنرمندان و ورزشکاران در تبلیغات شد که البته شورای عالی انقلاب فرهنگی که نهادی است که مصوباتش به منزله قانون است و مجددا سال ۹۱ این قانون اجرا شد، اما می بینیم که هیچ تغییری نکرده است و همان قانون را تصویب کرده اند. حتی یک سری ملحقاتی هم به آن اضافه شده است که در آن به بخش زنان و کودکان تأکید شده است. وقتی به این دو قانون نگاه می کنیم، به این نتیجه می رسیم که همچنان خط قرمزها یا ارزش هایی که در آن روز وجود داشته، وجود دارد و همچنان به قوت خود پایدار و باقی مانده است.خروج از بحران برند

به نظر دکتر برند هم زمانی که قانونی تصویب می شود، معمولا به دلیل اینکه قانون، برگرفته از نیازهای جامعه است بنابراین قانون گذار هم موظف است که طبق قانون رفتار کند؛ چرا که هر قانونی که تصویب می شود قطعا مطابق با نیازهای جامعه در نظر گرفته شده بوده است.

اما جالب این است که از سال ۱۳۵۸ این قانون بدون تغییر مانده است اما از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ محمدرضا گلزار، محمدرضا فروتن، بهرام رادان، پژمان بازغی، مهران مدیری، علی صادقی، رضا داودنژاد، حسین رضازاده و جمشید مشایخی چهره هایی بوده اند که در تبلیغات حضور داشته اند. و حتی برخی چهره هنرمندان یا ورزشکاران خارجی از جمله جورج کلونی، کریستیانو رونالدو و آندره آغاسی را در برخی تبلیغات روی بیلبورد ها مشاهده شده اند.

از آن جا که ما ایرانی هستیم و هر نوع تحریم داخلی و خارجی را دور می زنیم یک خلاقیت نیز در این زمینه داشته ایم ؛ سازندگان تیزر ها به فکر استفاده از صدای بازیگران در آگهی ها افتادند. سیامک انصاری، آتنه فقیه نصیری، آتیلا پسیانی و… از بازیگرانی هستند که صدایشان را می توان در چند تیزر تبلیغاتی تشخیص داد،

البته در پاره ای اوقات با تهیه بخشنامه ها یا دستور العمل هایی، استفاده از بازیکنان و هنرمندان جهت تبلیغات برندها بلامانع شده است. به عنوان مثال به منظور ارتقاء ظرفیت و بهبود سطح کیفی آگهی های بازرگانی، استفاده از تصاویر هنرمندان و بازیگران سریال ها و انیمیشن های ایرانی در تولید کالا ها و محصولات با برند ایرانی حسب نظر اداره کل بازرگانی بلامانع گردید.

قانون جالب دیگری که در این زمینه وجود دارد؛ کسانی که قبل یا بعد از تیزرهای تبلیغاتی، مشغول همکاری در سریال ها یا برنامه های دیگر تلویزیون هستند، تبلیغات برایشان ممنوع است؛ این یعنی تلویزیون تکلیف خودش را روشن کرده و اگر شما بازیگر فلان سریال هستید، نمی توانید همزمان تیزر تلویزیونی هم داشته باشید و علت وضع این قانون چه بوده است، دکتر برند را متحیر نموده است.

آنچه از همه گفته و بحث های بالا مشخص است، بیشتری ضربه طی سال های اخیر به برند ها وارد شده است. همان طور که همه ما می دانیم برند های شرکت های ترکیه با بهره گیری از حضور بازیگران خود توانسته اند محصولات گاهاً کم ارزش خود مانند بدلیجات را به اغلب کشورهای دنیا صادر کنند و ما هنوز با مشکلات حضور یک برند تهرانی در شمال یا جنوب کشور دست و پنجه نرم می کنیم.

خروج از بحران برند ها

همه ما می دانیم که باید برای تولیدکنندگان رونقی ایجاد شود. اگر کسی کارآفرینی کند تولید ناخالص ملی بالا می رود که این به نفع مردم و دولت است. آیا این موضوع در صورت تهیه دستورالعمل های منطقی، یک راهکار برای رکود اقتصاد ایران محسوب نمی شود.

به هر حال فیلم ها و بازیگران ایرانی مورد استقبال برخی کشور ها و مشتریان خارجی از قبیل کردستان عراق، کشورهای فارسی زبان و … قرار گرفته اند. آیا این خود یک پتانسیل جهت حضور برند ها در این کشورها نیست!

به هر حال اگر قرار باشد روز در سازمان WTO حضور یابیم، نمی توانیم خلاف مقررات آن رفتار کنیم و با قوانین خودمان وارد شویم. ما باید طبق قوانین جهانی اقتصاد آزاد پیش رویم. مدیران باید دنیا و فضای امروز را به خوبی بشناسند. البته دکتر برند معتقد است که اگر مدیران به این باور برسند که رسانه ها دیگر در اختیار مردم هستند نه حکومت و دولت این نوع هماهنگی ها به راحتی صورت می پذیرد.

 البته نباید فراموش کرد که این قواعد در طراحی کاتالوگ متفاوت از تبلیغات تلویزیونی است.

This Post Has بدون دیدگاه