وبلاگ

ماجرای کمپین حمایت از آرمسترانگ توسط شرکت NIKE

نایک NIKE همواره توجه زیادی در ارائه تبلیغات داشته و دارد. به عنوان مثال ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻭﺭﺯﺷــﻜﺎﺭﺍﻧﻰ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﺑﺮﻧﺪ ﺭﺍ ﺗﺒﻠﻴﻎ می کنن، ریزبینی ﺧﺎﺹ مدیران این شرکت دیده می شه. یعنی ﺑﻪ ﺳﺮﺍﻍ رونالدینیو می روند که در عالم فوتبال به لبخند ﻣﻌﺮﻭﻑ شده. Nike در یکی از تبلیغات، زمین فوتبال را داخل یک جعبه کفش Nike جا داده و انگار که زمین فوتبال برای کفش های این شرکت کوچک شده! اینکه همه دنیا در برابر برند Nike کوچک هستن، موضوعیه که به عنوان استراتژی نایک همیشه رعایت شده است.

و اما ماجرای حمایت از آرمسترانگ! اجازه بدید که بگم، نایک هم در این کمپین حال خودشو نفهمید! چند روز پیش روی تلکس خبری تمام سایت های خبری و سایت های برندی، بخصوص اون هایی که روی محصولات ورزشی تمرکز دارن، اعلام شد که شرکت Nike کماکان از یک دوچرخه سوار حمایت می کنه دوپینگی بودنش به اثبات رسیده.

اما امروز متوجه شدم که نایک خبر جدیدی از یک سری مدارک قانونی از دوپینگ آرمسترانگ دوچرخه سوار ارسال شده که حمایت ۱۰ ساله خودشون را از این ورزشکار قطع می کنن.

حالا اجازه بدید بگم داستان این آقای آرمسترانگ چی بوده؛ مطلب از این قراره که مدیران اداره ضد دوپینگ اعلام کردن که این آقا با علم و آگاهی و همچنین به صورت بسیار حرفه ای دوپینگ می فرمودن. تا اونجا که عنوان حرفه ای ترین دوپینگی قرن را گرفته و مدیران نایک هم که نگران خدشه به برند Nike هستن، سریعاً جا زدن و گفتن که این موضوع را تحمل نمی کنن. این آقا برندسازی خوبی را در مورد شخص خودش انجام داده بود. و کمک های زیادی هم به برند Nike کرده بود که یکی از کارهای ایشون، تأسیس و راه اندازی یک بنگاه خیریه در قالب بازاریابی اجتماعی بوده. و خودش هم مدیر این بنگاه خیریه بوده است. و این طور برای دیگران نمایش اجرا کردن که آرمسترانگ بعد از غلبه بر سرطان این موسسه را به کمک Nike راه انداخته. و پس از این هم اکتفا نکرده بود و تونسته بود با فروش کفش با برند خودش، ۴۷۰ میلیون دلار برای انجام تحقیقات سرطان جمع آوری کنه.

دکتر برند همیشه روی این موضوع تأکید داره که برند برای هر شرکتی حکم شیشه حیات برای اون شرکت داره و کوچک ترین خدشه به برند باعث ضربه های جبران ناپذیری میشه. و همواره بایستی مراقب اون بود. فرقی نمی کنه که برند تازه باشه یا مدتی از تولدش گذشته باشه. همون طوری که دید، مدیران برند قوی مثل Nike هم دچار اشتباهاتی می شن که تاوان سنگینی بابت اون باید طی سالیان متمادی پرداخت کنن. پس بیشتر حواسمون را به برند بدیم.

This Post Has بدون دیدگاه