وبلاگ

پیام کمپین علیه خودروسازان به واقع چیست؟

پیام کمپین علیه خودروسازان داخلی کشور فقط بخاطر تحریم کردنه خرید ماشین صفر ایرانیه، که خب البته حرکت خیلی جدیدی در اقتصاد هم هست. ممکنه به ظاهر مخاطب پیام کمپین شرکت های خودروسازی داخل کشور باشه اما از اون جایی که صنعت خودروسازی به یکی از صنعت های اصلی ایران تبدیل شده مطمئنا مخاطب پیام کمپین تموم افرادی هستن که در ده سال گذشته توی صنعت خودروسازی تصمیم گیری کردن.

اما سوال اصلی اینکه که مگه تازه ماشین گرون شده و یا تازه ماشین های ساخت ایران بی کیفیت شده که به تازگی چنین کمپینی درست شده؟ اول باید به جواب این سوال برسیم.

جواب این سوال برای این مهمه که بیشتر اوقات وقتی چنین کمپین هایی راه می یوته که این اتفاقات تازه هست؛ یعنی وقتی مصرف کننده ها این کمپین رو راه می اندازن که این اتفاقات به تازگی افتاده و اونا می خوان از ادامه اتفاق جلوگیری کنن. در ادامه همین موضوع سوال مهم دیگه ای هم وجود داره که آیا در صنعت خودروسازی ما بالا رفتن قیمت و یا پایین اومدن ناگهانی کیفیت ماشین های ساخت داخلی رو داشتیم یا نه؟ جواب خیلی آسونه نه!!!!

پیام کمپین

کیفیت ماشین های ساخت داخل کشور همیشه مشکلات زیادی رو داشته هم در گذشته هم الان و همه می دونن اگه کیفیت ماشینا الان بهتر از قبل نباشه بدتر هم نیست! البته همون طور که می دونید بخاطر بالا رفتن مقدار واردات ماشین مصرف کننده ها بهتر می تونن مقایسه کنن و علی الخصوص خودروسازای خارجی پیشرفت خیلی زیادی توی تکنولوژی تولید ماشین کردن که ایرانی ها از اونا خیلی خیلی عقب افتادن. قیمیت ماشین های تولید داخل همون قیمت هایی که توی آخر سال ۱۳۹۱ چیزی حدود دو سال پیش توی بازار خرید و فروش می شده و از اون موقع هیچ تغییری نکرده که خوب دلیل گرون شدن ماشین در اون سال جهش یکباره تورم بخاطره تحریم های سیاسی اقتصادی بوده که فقط شامل گرونی ماشین هم نبوده همه کالاها در ایران به یکباره خیلی گرون شدن. همون طوری که خیلی از اقتصادان ها می گن نتیجه تورم توی یک کشور گرون شدن کالاها توی اون کشور نیست و به توروم در گرون شدن کالاها به جای یک معلول نگاه می کنن و تورم رو نتیجه چاپ پول بدون پشتوانه در یک کشور می دونن و چاپ پول بدون پشتوانه در سال سال ۱۳۹۱ کاملا در آمار ها نشون داده شده. یعنی در نیمه دوم سال ۱۳۹۱ایران، گرون شدن بیش از اندازه همه کالا ها رو در تمامی صنایع داشته که دلیل اصلی این گرونی فقط چاپ پول بدون پشتوانه بوده. اما سوال بعدی اینه که چرا این گرونی ها تا قبل سال ۱۳۹۱ در ایران اتفاق نیوفتاد و در نیمه دوم سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاد ؟ جواب این سوال اینکه که دولت تا قبل از سال ۱۳۹۱ با دلاری که از فروش نفت بدست می آورد کالا های اساسی نیاز مردم رو وارد کشور می کرد ، وقتی توی سال ۱۳۹۱ تحرم های سیاسی اقتصادی و تحریم های نفتی به نهایت مقدار خودش رسید دیگه دولت توان واردات کالا رو نداشت و در نتیجه گرونی بسیار زیادی در بازار صنایع مختلف اتفاق افتاد.

اگه تموم موضوعاتی رو که دکتر برند برای شما توی این مقاله توضیح داد کنار هم بزارین می بینید که گرون شدن ماشین های داخلی همراه با گرون شدن بقیه کالاها بود و هیچ اتفاق ناگهانی نیوفتاده و موضوع بی کیفیت بودن ماشین های ساخت داخل کشور همیشه مطرح بوده و موضوع جدیدی نیست و گرون شدن ماشین ها هم بخاطر شک یکباره بازار صنایع در نیمه دوم سال ۱۳۹۱ بوده که شامل همه محصولات و همه صنایع می شده.

و لازمه اینجا به موضوع تک نرخی شدن قیمت ماشین در دولت یازدم هم اشاره کنم ، مسائل و آشفتگی هایی در زمستان قبل از دولت روحانی اتفاق افتاده بود که تصادفا به گردن دولت یازدم افتاد و باید بدونید که دولت یازدهم هیچ نقشی در اون نداشته و دولت روحانی تمام تلاشش رو برای جلوگیری از دلالی و رانت خواری با تک نرخی کردن قیمت ماشین انجام داده و مطمئنا با توجه به تورمی که وجود داره هیچ دولتی در طی تاریخ نمی تونه قیمت اداری رو که روی یک محصول مثل ماشین گذاشته می شه با قیمت بازار با هم برابر کنه یعنی بدون شک وارد کردن پول بدونه پشتوانه در بازار باعث جهش ناگهانی تورم می شه و نتیجه جهش تورم گرونی محصولات در بازار هستش و اگر دولتی بخواد از طریق نرخ اداری قیمت محصولات رو کنترل کنه نتیجه ای جز فساد به بار نمی یاد.

بنابراین پیام کمپین تحرم خرید ماشین صفر بدون هیچ گونه دلیلی طراحی شده چون نه ماشین های داخلی گرون شدن و نه کیفیتش نسبت به گذشته تغییری کرده و مطمئنا پیام کمپین تحرم خرید ماشین صفر بی منطق طراحی شده.

ممکنه پیام کمپین تحرم خرید ماشین صفر در ظاهر خیلی صحیح باشه اما در باطن خیلی ساده لوحانه هم هست، صحیحه چون با توجه به موضوعاتی که توضیح دادم تقریبا ارزون شدن قیمت ماشین های داخلی کار غیره ممکنیه و بالا رفتن کیفیت خیلی خیلی زمانبره و وابسته به ورود تکنولوژی و علم استفاده از اون به صنایع خودروسازی هستش و اگه مصرف کننده ها می تونستن به صورت رو در رو با تولید کننده ها هم صحبت کنن مطمئنا هیچ راه حلی برای مدت زمان کم وجود نداشت، ولی با توجه به بی منطق بودن پیام کمپین تحرم خرید ماشین صفر این کمپین بین مردم خیلی خیلی طرف دار پیدا کرده و اگر شنونده بدون داشتن آگاهی از موضوعات و دونستن مطالبات نگفته و دلایل شرایط موجود وارد چنین کمپینی بشه عقلانی نیست. در پیام کمپین تحرم خرید ماشین صفر مطالبات نگفته این است که صبر مصرف کننده ایرانی نسبت به کیفیت و قیمت خودرو داخلی به سر اومده که می خواد کل کارخونه های تولیدی ماشین تعطیل بشه و خب مطمئنا این هشدارای برای خودروسازان داخلی و همه کسانی که در سیاستگذاری صنایع خودروسازی داخلی هستن محسوب می شه.

یعین ممکنه هیچ دلیله محرکه در شرایط امروز برای پیام کمپین تحرم خرید ماشین صفر وجود نداشته باشد اما مهم اینکه که صبر مصرف کننده به دلیل طولانی شدن شرایط بد خودروهای داخلی تموم شده و زمان تولید کننده داخلی برای تولید ماشین و جلب رضایت مشتریانش رو به اتمامه.

This Post Has بدون دیدگاه