وبلاگ

کمپین برند IKEA باز هم خبرساز شد

IKEA به عنوان یکی از برندهای پیشرو در صنایع مختلف، استراتژی مشخصی را دنبال می کند. این استراتژی برند مشخص شرکت IKEA، انتقال حس تازگی و مدرن بودن است که به کمک ابزارهای بسیار ساده این موضوع را به مشتریان منتقل می کند.

شرکت سوئدیIKEA یک تولید کننده ی عظیم لوازم منزل است که هم اکنون محصولاتش مرزهای بیش از سی کشور و ذهن میلیون ها نفر را در تسخیر کرده. IKEA  در واقع یک سبک زندگی را می فروشد، سبکی که مشتری را تشویق می کند خانه را از محلی برای استراحت، به مکانی برای لذت بردن از زندگی تغییر دهند.

آخرین کمپین برند این شرکت خبرساز شده زیرا که تمرکز خودشو از محصولات شرکت به فعالیت های در خانه تغییر داده و در این کمپین قصد دارد که توجه مردم سوئد و انگلستان را به کانون گرم خانواده و کمکی که این برند می تونه به ایجاد این کانون گرم انجام بده، جلب کنه.

در این کمپین قسمتی از میهمانی از نگاه یک کودک و همچنین خانه تکانی سال نو ارائه می شه. البته بنر این تبلیغ را دیدم و پسندیدم.

قالب اصلی تیزر این کمپین شبیه به یک موزیک ویدئو ساخته شده بود و به منظور یادآوری جشن ۲۵ سالگی حضور برند IKEA در انگلستان تدوین شده است.

بد نیست بدانید که این شرکت قرار است تلویزیون هایش را با نام Upleva و در چهار اندازه مختلف از ۲۴ تا ۴۶ اینچ تا ماه آوریل سال ۲۰۱۳ وارد بازار کند. این تلویزیون سوئدی، قرار است به صورت بسته های کامل به همراه میز تلویزیون مخصوص عرضه شود.

ایجاد قیمت پایین و غیر قابل رقابت، پشتکار طاقت فرسا و مدیریت همه جانبه که کمتر برندی قادر به انجام آن است، از جمله وجوه تمایز IKEA می باشد. IKEA بر تمام زنجیره ارزش از تأمین مواد اولیه، تولید لوازم، نگهداری، تعمیرات و انبار داری، مدیریت لجستیک به هر نقطه ای از جهان نظر دارد تا کمترین هزینه را متحمل شود. به همین منظور با تعداد زیادی از تأمین کنندگان و شرکت های حمل و نقل روابط گسترده ای برقرار نموده و زمان زیادی را صرف حفظ این رابطه می نماید. که این موضوع، قدرت مدیریت و روابط عمومی زیادی را طلب می نماید. در بعد دیگر ارتباطات نیز، IKEA در مدیریت ارتباط با مشتریان در امر بازاریابی و تبلیغات (CRM) از برندهای سرآمد است. شاید نکته اصلی در موفقیت برند IKEA را بتوان در عملکرد هماهنگی در رویکرد ارتباطی متحدالشکلی بر برند IKEA یافت.

در بازاریابی نیز مدیریت برند IKEA تنوع فرهنگی و موقعیت های بازار در کشورهای مختلف را به درستی درک می کند. مثلاً استراتژی بازاریابی و برندسازی IKEA در آلمان و استرلیا که سی سال در آن حضور دارد با آمریکا و انگلستان که کمتر از سه دهه در آن فعالیت می کند متمایز باشد. و یا اینکه تبلیغات IKEA در آمریکا از شوخ طبعی بیشتری برخوردار است در حالی که تبلیغات این برند در انگلستان بیشتر بر بزرگ نمایی و جلب توجه تمرکز می نماید.

دیگر اینکه مدیریت بازاریابی IKEA این است که هفتاد درصد بودجه بازاریابی این شرکت به چاپ بروشور اختصاص می یابد.  که این بروشورها به هفده زبان در ۲۸ کشور دنیا توزیع می گردد. سال گذشته IKEA، ۱۱۰ میلیون نسخه بروشور منتشر کرده است.

از آنجا که موفقیت آمیزترین و اصلی ترین ابزار بازاریابی IKEA بروشورها و فروشگاه های بزرگ است، تبلیغات این شرکت هم به فروشگاه های آن شباهت پیدا کرده است. و این همان موضوع یکپارگی در مدیریت برند است که همواره مورد تأکید دکتر برند بوده و خواهد بود. مبله کردن ایستگاه اتوبوس و واگن های مترو با مبلمان IKEA و یا قرار دادن یک استودیوی مبلمان شده در شهر از ابتکارات تبلیغاتی IKEA است که توجه بسیاری را جلب کرده است. نکته جالب دیگر اینکه برند IKEA در تبلیغات چاپی و بروشورها کمتر به نمایش محصولات می پردازد و بیشتر به برندسازی و خصوصیات جانبی و خدماتی IKEA مانند نصب راحت و خدمات پست از فروش اشاره دارد.

This Post Has بدون دیدگاه