وبلاگ

کمپین کانورس آل استار

حتماً اگر از شما سوال کنم که بهترین کفش در ورزش بسکتبال چیه، اولین جوابی که به سرعت دکتر می شنوه، نایک یا آدیداس!

ولی باید بگم که اشتباه می کنید. قدیمی ترین و حتماً بهترین کفشی که برای ورزش بسکتبال، کفشی است که یه مدت هم در ایران مد شده بود و همه ی خانم ها و آقایون هم می پوشیدن. این برای خودمم پس از گذشته چند ماه سوال بود که چرا این کفش از ویترین فروشگاه ها خارج نشد. کمی که تحقیق کردن متوجه شدم برند این کفش کادنوس آل استار چاک تیلور که جایگاه خاصی همه پیدا کرده، جزو کفش های بسکتبال!

هر برندی یک داستان یا تاریخچه داره که در واقع شکل دهنده هویت برند خودشه و این هویت برند قراره که در بلند مدت منتج به فروش بشه. البته محتوای این داستان های برند به کارهایی که برند مورد نظر در دوره حیات خودش در یک صنعت انجام می ده، وابسته است. آل استار همیشه کیفیت را بر همه چیز مقدم می دونه و شعار استراتژیکی که در همه جا ارائه می کنه؛ همه این است که چه قدر خوب کار می کنی، مهم اینکه تا آخر خوب بمونی

در گذشته این برند فقط کفش های لاستیکی درست می کرد. البته بنا به فصل مورد نیاز ولی دید مثل اینکه این استراتژی جواب نمی ده و استراتژی تولیدش را به تولید کفش های روزشی تغییر داد که البته تصمیم درستی هم بود. زیرا که کفش لاستیکی به تنهایی بازاری اون هم به شکل سراسری در دنیا نداره.

برند آل استار یا همون کانورس در همان اوایل فعالیتش پوستری با این مضمون منتشر کرد: فروشندگان کفش های کتانی، شرکت کانورس در نظر دارد آنقدر خلاق باشد که هیچ برندی دنباله روی و پیروی نکند.

البته در اون زمان با اینکه بسکتبال تازه معرفی شده بود، ولی طرفداران زیادی هم داشت که در موفقیت آل استار بی تأثیر نبود.

خلاصه شرکت آل استار هم از این محبوبیت استفاده کرد و تصمیم گرفت کفشی تولید کنه که خواسته بازیکنان بسکتبال را پاسخگو باشه. و البته بعد از انجام تحقیق بازاریابی؟!!

این موضوع برای تولیدکنندگان ایرانی یه کم بی معنی به نظر می رسه. زیرا که تولیدکننده ها همیشه به من میگن “تحقیق چیه دکتر. ما تولید می کنیم. اگر به فروشنده سود خوبی بدیم، خوب محصول فروش می ره دیگه. متأسفانه اعتقاد اکثر تولید کنندگان ایرانی این شده که برند و برندسازی برای اون طرف آبِ که برای تولیدکننده ارزش قائل هستن و این کارا در ایران جواب نمی ده”

آل استار به این نتیجه رسید که این شکل کفش آل استار در سال ۱۹۱۷ به بازار روانه کنه که همون تحقیق باعث شد هم اکنون نیز این مدل طرفداران زیادی داشته باشه.

اولین آل استارها به رنگ قهوه ای با یک دوخت سیاه رنگ و با همون لاستیک کفی که مطمئناً همه دیدن، تولید شد. و بعضی از این کفش ها مثل کفش کشتی بودن و مچ پا را هم محافظت می کردن.

بعدها آل استار خلاقیت به خرج داد و همون کفش را به صورت چرمی تولید کرد و به صورت انبوه در امریکا عرضه شد. گفته می شد مثل بیشتر برندها فروش این برند هم در اوایل فعالیت بسیار کم بود ولی طی چند سال فروش این برند هم افزایش یافت.

داستان دیگه ای که در مورد طراح این کفش است. این طراح جهانی چاک تیلور است. دلیل اصلی همکاری برای طراحی کفش آل استار عشق و علاقه خودش به بسکتبال ذکر شده و این طور می گن که چاک گفته هیچ چیز مهمتر از گسترش بسکتبال نیست. بعد از گسترش بسکتبال، فروش کفش هم تضمین می شد.

بعد از طراحی این کفش در مسابقات انجمن ملی بسکتبال امریکا NBA مورد استفاده قرار گرفت. چاک برای اینکه ماندگار بشه اسم خودش را روی کفش ها در کنار ستاره سورمه ای معروف آل استار حک کرد.

یکی از عناصری که در رشد برندها موثر بوده و ما در تاریخچه بسیاری از برندها از این عامل نام می بریم، جنگ بوده است. در زمان جنگ جهانی دوم کانورس یک فرصت طلایی بدست آورد. بسیاری از محصولات آل استار برای نظامیان فرستاده می شد. در این زمان مطمتناً بیشتر تمرکز بر روی تولید و عرضه محصولاتی بود که بیشتر در دوران جنگ استفاده می شد. به خصوص اولین محصولاتی که برند آل استار تولید می کرد؛ یعنی کفش های لاستیکی.

بعد از جنگ هم که شرایط به حالت عادی برگشت، آل استار هم تولیداتش را به محصولات عادی و معمول تغییر دارد و این چابکی سازمان بود که مفید واقع شد و اجازه تولید کفش های رنگی را جهت عرضه به بازار فراهم کرد.

کفش های رنگی آل استار سهم زیادی در بازار گرفت. به گونه ای که تنها برای ورزش بسکتبال از آن استفاده نمی شد و دیگر اقشار جامعه که روح جوانی داشتند از این محصول استفاده می کردند. یعنی کاربری محصولات برند آل استار جامع شده بود.

برند آل استار هم مانند همه شرکت ها دچار پستی و بلندی هایی بوده است. در اوایل دهه ۸۰ و بعد از آن در دهه ۹۰ تغییرات متعدد مدیریتی باعث به چالش کشیدن این برند تا حدود ورشکستگی گردید. تا اینکه یکی از مدیران آل استار تصمیم قاطعی گرفت و تمام کارخانجات و کارگاه ها را تعطیل و آن ها را به قاره پهناور آسیا انتقال داد.

این کار باعث شد که آل استار روح جدیدی به خود بگیرد و تاکنون نمایندگی های متعددی در دنیا ایجاد کرده است. از دیگر نوآوری های آل استار سفارش اینترنتی کفش با کد رنگ مورد علاقه است. یعنی راه اندازی فروشگاه اینترنتی!

بعد از گذشت چند دهه و کسب تجارب متفاوت توسط آل استار، باز همه دختران و پسران از این محصولات این برند استفاده می کنن و طرح هم عوض نشده، عجیبه ولی شده !

This Post Has بدون دیدگاه