وبلاگ

دکتر برند در مورد ۶ اشتباه شرکت های کوچک ایرانی در خصوص برند توضیح می دهد.

در عصر حاضر وقتی حرف از برند های برتر می کنیم، نوشته متمایز قرمز و سفید نوشابه های کوکا کولا، لوگو نایک و سه خط آدیداس از ذهن ها می گذرد. اما در یک شرکت کوچک، تصور میزان سرمایه ای که برای موجودیت این تصاویر سمبلیک هزینه شده، باعث ابقای برند تازه تولد یافته در این اقیانوس وسیع، خیلی مشکل به نظر می رسد. امروز باید بگم اگر شما نیز چند اشتباه ساده و عمومی را تکرار کنید، برند شما هم حتما به سرنوشت هزاران برندی که در این دریا غرق شد، می پیوندد. پس بهتر است برای موفقیت، از این اشتباهات پرهیز کنید.

۱- اهمیت قدرت برند را درک کنید: از دیدگاه CRM، داشتن یک برند قوی، برتری مشهودی برای هر کسب و کار به حساب می آید. به عنوان مثال، وقتی صحبت از خرید آنلاین کالای الکترونیکی می شود، حتما نام digikala  به میان آورده می شود. و وقتی صحبت از خرید و فروش فرش ابریشم می شود، حتما نام makbaf.com به میان می آید. برند شما نیز باید به همین اندازه آنی، قاطع و مرتبط به ذهن خریداران محصول یا خدمات تداعی شود.

۲- استراتژی مدونی برای برندتان توصیف کنید: شما می دانید که شرکت تان قصد دارد یک برند را توسعه دهد، اما آیا می دانید معنای دقیق این عبارت چیست؟ وقتی که شما هویت یک برند را می سازید، می خواهید توصیف مشخصی را جا بیندازید که تمام عناصر مرتبط با محصول را پوشش دهد. در زیر به مواردی اشاره می کنم:

لوگو یا نشان تجاری

آهنگ برند

رنگ های برند

تصویرسازی

فونت و علائم بصری

به کاربردن جملات کوتاه تفسیری

البته این لیست کاملی نیست و چنانچه احساس می کنید ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که برای توصیف شرکت شما مهم هستند، باید در ساختار برند تان در نظر بگیرید؛ اما آنچه که من متاسفانه در شرکت های ایرانی می بینم این است که موارد این لیست مهم را یکجا و در کنار هم جمع نمی کنند. بدون لحاظ اینها، فعالیت های شما برای ساخت یک برند خوش نام، عاری از ثبات و مسیر صحیح حرکت به سوی موفقیت است.

mistake

۳- از پیچیده و سخت کردن برند بپرهیزید: توجهی به برندهای معتبر خارجی و داخلی مثل آدیداس و کاله داشته باشید؛ درحالی که فونت به کار برده شده در آن به صورت نامحسوسی تغییر یافته، اما ظاهر اصلی آن بعد از ۱۲۷ سال همچنان باقی مانده است. شرکت های کوچک می توانند درسی از این غول تولید خودرو های لوکس در جهان بگیرند. منظورم شرکت دایملر کرایسلر یا همان بنز خودمانی است. در هنگام ساخت برند، به کاربردن موارد قابل تغییر بیش از نیاز واقعی، وسوسه انگیز است. اما واقعیت این است که لوگوی شما نیاز به ۶ رنگ و گرافیک مختلف برای برجسته برند شرکت ندارد. عناصر تمیز و ساده، راحت تر توسط مخاطبان شناخته و یادآوری می شود، اما باید مراقب باشید که از سوی دیگر افراط نکنید و برندی طراحی نکنید که عناصر آن هیچ حرفی از محتوا و مقصود شرکت شما برای گفتن ندارد!

۴- هر  روز نشان تجاری برند را تغییر ندهید: در ابتدا با صرف دقت و زمان قابل توجهی، برندتان را طراحی کرده و آن را در منابع تبلیغاتی و بازاریابی و فضاهای اینترنتی به کار ببرید؛ لزومی ندارد دو ماه بعد از آغاز کار، که باید تبلیغی برای خط تولید محصولی جدید بسازید بگویید که با کمی تغییر در شکل برند تان اشاره ای از محصول اخیر را نیز به آن اضافه کنید.

۵- حافظ حقوقی برند تان باشید: ایجاد و استفاده از برند شرکت، تنها نیمی از رقابت است. علاوه بر آن شما باید فعالانه مراقب باشید که دیگران کجا و چگونه از برند شما به جای شما استفاده می کنند. اگر مراقب نباشید ممکن است رقیبتان از لوگوی شما تقلید کند یا در سایت های نقد و بررسی نام برند شما از شما بدگویی کنند. برخی از اینها اهمیت زیادی ندارند؛ اما در باقی موارد ممکن است در صورتی که احساس می کنید تخلفی با برند شما صورت گرفته، نیاز به پیگیری قانونی باشد. که البته هم کپی برداری از نشان برندها در ایران زیاد است و هم عدم پیگیری شرکت ها. شاید بخاط قوانین داخلی باشد ولی به هر حال طولی نخواهد کشید که ایران هم عضو کمیسیون های بین المللی خواهد شد و حقوق کپی رایت بین المللی در آن پیگیری می شود. و آن وقت است که دیگر شرکتی مثل های وب نمی تواند لوگوی شرکت وودافون را با همان رنگ کپی برداری کند.

۶- اگر می خواهید نام را در برند تان تغییر دهید، بسیار حساب شده باشد: تغییر برند (Rebrand) هیچ اشکالی ندارد. مگر اینکه رویکرد شما نسبت به آن ضعیف باشد. باید بدانید که هر تغییری که شما به برند ثبت شده تان وارد کنید، از ارتباطی که با مشتریانتان برقرار کرده اید، کم می کند. لازم است این تغییر زمانی رخ دهد که مطمئن باشید وزن منافع این کار بیش از ریسک از دست دادن شرکت باشد؛ بنابراین اگر تصمیم دارید چنین تغییراتی در کار خود ایجاد نمایید، باید به وضوح مشتریان وفادار و مخاطبان را از جزئیات موضوع مطلع کنید.

در نهایت باید بگویم که اختصاص برند به طور قطع گرایشی از علم بازاریابی است. به کارگیری روش های صحیح و پرهیز از اشتباهاتی که در این جا به آن اشاره شد، کمک زیادی در راستای ایجاد ارتباطی تنگاتنگ بین کسب و کار شما و مشتریان در بازار هدف تان ایجاد خواهد کرد.

This Post Has بدون دیدگاه