وبلاگ

۷ سوال مصاحبه که پاسخ اونا به درد شما می خوره

۷ سوال مصاحبه که در بیشتر مصاحبه های کاری عنوان می شه توی این مقاله توسط دکتر برند به شما معرفی می شه، دکتر برند به شما پیشنهاد می کنه که حتما این مقاله جذابو بخونین.

وقتی که من و شریک یه شرکت تاسیس کردیم با خودمون قرار گذاشتیم که ۱۰۰ تا مصاحبه اول برای استخدام کارمندارو خودمون انجام بدیم، به این ترتیب همه مصاحبه های شغلی که توی دو سال اول در شرکت انجام می شد با حضور ما دو نفر بود، البته اینم بگو که مصاحبه با افراد کار بسیار سختیه. در طوله این مدت قوانینی رو برای استخدام کارمند درست کردیم به این ترتیب که: برای استخدام در مورد هر کدوم از عنوانای سازمانی به دنبال بهترین فرد باشیم ممکنه این کار کمی سخت و زمان بر باشه اما در هزینه های شرکت خیلی صرفه جویی می کنه.

سعی کنین به این باور برسین که وقتی شما افراد مناسبی رو برای شرکت استخدام می کنین سرنوشت کار شما به خوبی رقم می خوره و توی رشد و توسعه کاری شما تاثیر خیلی زیادی داره و همه هدفای شما سریعا عملیاتی می شن، وقتی که کارمندان ضعیف و یا متوسطی رو استخدام می کنید اولا رشد و توسعه سریع و به موقعی رو سازمان شما تجربه نمی کنه دوما وقتی که تجارتتون تا حدی بزرگ بشه با تعدادی کارمند متوسط بی اگیزه مواجه می شید که این بی انگیزگی رو به دیگران منتقل می کنن.

برای اینکه اطمینان پیدا کنین که افراد حرفه ای رو استخدام کردین ۷ سوال مصاحبه زیر رو حتما بپرسید، پاسخ هایی که توی این در جواب ۷ سوال مصاحبه می شنوین به شما کمک می کنه تا بهترین کارمندا رو انتخاب و استخدام کنین.7 سوال مصاحبه

اولین سوال از ۷ سوال مصاحبه: وقتی آگهی شغلی شرکت ما رو دیدید چه چیز این شغل شما رو جذب کرد؟ روش شما برای تغییر چیزهایی که دوست ندارین چیه؟

این دو سوال جنبه های مختلف داره یکی اینکه شما متوجه می شید فردی که در مقابل شماست چه چیزهایی رو دوست داره و چطوری چیزی رو که دوست نداره بیان می کنه و آیا اگر مشکلی داشته باشه بیان می کنه و درصدد بر می یاد تا راه حلی پیدا کنه یا نه!!اگر کسی خیلی کوتاه درباره مشکلات توضیح داد و بعد سریعا به سراغ راه کارها برای حل مشکل رفت یک امتیاز مثبت به اون شخص بدین.

وقتی شما در مورد اینکه اون شخص چطور مشکلاتشو حل می کنن سوال می کنین، می تونید بفهمین برخورد و طرز فکر اون فرد در مقابل مشکلات چیه. مثلا می توانید از آنها سوالات کاری کنید مثل اینکه سیستم پاسخگویی شرکت به مشتریان دچار مشکله، و از اون فرد بخواین برای حل مشکل یه راهکار مطرح کنه. وقتی شخص شروع به صحبت می کنه شما می تونید روشی رو که فرد به حل مشکلات می پردازه بفهمین و در عین حال اگه فرد مورد نظر نتونه هیچ راهکاری ارائه بده باید اون رو رد کنین.

لازمه بدونین بهترین کارمندا وقتی مشکلی پیش می یاد اون رو به بهترین نحو خیلی سریع برطرف می کنن.

دومین سوال از ۷ سوال مصاحبه :از شخص مورد نظر سوال کنین که الان در حال خوندن چه کتابیه؟

کارمند هایی خوب هستن که اهله مطالعه باشن تا اطلاعات جدیدی رو کسب کنن و بتونن کارها رو با توجه به اون مطالبی که یاد گرفتن بهتر و سریعتر انجام بدن. فرقی ندارد که کتاب در خصوص مسائل شخصیتی باشه و یا در زمینه فروش و بازاریابی، تحقیقات بازار و یا تحقیقات بازاریابی همه این موضوعات برای مطالعه خیلی خوبن. اگه شخصی در مقابل شما نشسته که کتاب داستان می خونه و خیلی وقته که کتاب آموزشی نخونده اون شخص کارمند خوبی نمی تونه برای شما باشه.

سومین سوال از ۷ سوال مصاحبه: در مورد مسائلی که توی فروش و بازاریابی، تحقیقات بازار و یا تحقیقات بازاریابی با اونا مواجه شدن و اونا رو حل کردن بپرسید، حتما سوال کنید چطور اون مسائل رو حل کردن؟

شما با پرسیدن این سوال روش کار و حل مشکل را در طرف مقابل کنترل می کنین و متوجه می شین که اون فرد در هنگام مواجه با مشکل با فکر عمل می کنه یا اینکه به کس دیگه ای واگذار می کنه و یا فرار می کنه.

چهارمین سوال از ۷ سوال مصاحبه: کارایی رو که تا الان با افتخار به تنهایی انجام دادین رو بیان کنین.

نکاتی که توی این سوال نهفته است یکی اینه که تعریف شخص رو از موفقیت، میزان دید و قدرت حرفه ای اون شخص رو متوجه می شین، نکته بعدی این که نکته های شخصیتی فرد رو می شناسین.

اگه پیشرفت ها و موفقیتای اونا در مدت زمان کمی انجام شده بود بدونین که کارمند خوبی رو پیدا کردین.

پنجمین سوال از ۷ سوال مصاحبه: آیا فعالیت ورزشی توی هیچ کدوم از تیم های ورزشی داشتن؟

آدمایی که در تیمای ورزشی بودن، اولا روحیه کار تیمی دارن دوما می تونن برای کارهاشون هدف گذاری کنند و با تمرکز و استفاده از قوای فیزیکی اون کار رو به اتمام برسونن و ذهن اونا همیشه برای حل مشکلات به صورت جدی فعاله!

ششمین سوال از ۷ سوال مصاحبه: تفریح اونا چیه؟

انسان هایی که تک بعدی هستن و فقط روی یک کار تمرکز می شن افراد خوب و خلاقی برای انجام مسولیت هایی که به عهده اونا گذاشته می شه نیستن. افراد عموما باید در تمام جنبه های زندگی فعال باشن، یعنی هم بتونن تفریح کنن و هم ورزش و هم معاشرت و هم کار، بنابراین این افراد موقع انجام امور روزانه هم دستاوردها و موفقیت های بیشتری رو کسب می کنن. پس وقتی کسی روحیه پیشرفت کردن رو داره، مطمئنا اون روحیه توی کار و محیط کارش هم تاثیر زیادتری داره.

هفتمین سوال از ۷ سوال مصاحبه: به اونا بگید که اطمینان ندارید این کار برای اونا مناسب باشه.

اوقتی افراد کلمه نه رو از شما مشینون جوابها و عکس العمل های زیادی رو نشون می دن و شما با توجه به جوابی که از اونا دریافت می کنین می تونین شخصیت اونا رو محک بزنین. جواب افراد توی سه دسته تقسیم می شه اول اینکه می تونن از جواب دادن به شما طفره برن دوم اینکه ممکنه با شما موافقت کنن و چیزی نگن و سوم اینکه با دلیل و منطق شما رو راضی کنن تا شما اونا رو استخدام کنید.

این ۷ سوال مصاحبه می تونه به شما کمک کنه تا افراد دارای صلاحیت رو تا حدودی استخدام کنین، البته لازمه که بدونین این ۷ سوال مصاحبه تنها سوالایی نیست که شما باید در مصاحبه های شغلی بازاریابی بپرسین اما در انتخاب کارمند فروش و بازاریاب در شغل بازاریابی به شما کمک می کنه.

This Post Has بدون دیدگاه