درباره دکتر برند

چند سوال برای بیشتر کسانی که نقدهای بنده را مطالعه می کنند پیش میاد. اول اینکه دکتر برند کیست؟ چه کارست؟ تخصصش چیه؟ و قصد او از نقدهای گاه خوب و گاه بد برندها چیست؟ و حتی بر چه اساسی این نقدها رو مینویسه؟

دکتر برند که منم! این جواب سوال اول

فعالیتهایی را که انجام می دم بسیار زیاده! اینم جواب دوم

اما  تخصص دکتر برند؛  رشته مقطع کارشناسیم مهندسی صنایع با گرایش تحلیل سیستم ها، کارشناسی ارشدم مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی و تخصص دکترام DBA گرایش مدیریت برندِ. مسئول مرکز مطالعات رفتار مصرف کننده و هیئت علمی  یک شرکت مشاوره و پژوهشی هم هستم. ولی علاقه خاصی برای به چالش کشیدن برندها در ایران دارم. فقط در ایران! اما محصول هم میتونه ایرانی باشه و هم ساخت کشورهای دیگه.

همینطور باید توضیح بدم که بنده با توجه به خصوصیات شخصیم و همچنین درسایی که در مورد اینکه فروشنده باید چگونه رفتار کنه و محصول باید چگونه باشه و مصرف کننده در هر کشور و منطقه چگونه خرید میکنه، از اساتید دکترام یاد گرفتم، حالا تبدیل به یک خریدار بسیار سفت و سخت تبدیل شدم  و به راحتی قانع به انجام هر کار یا خریدی نمیشم. مثل خیلی از شما.

اما جواب این سوال که چرا شروع به بیان این نقدها میکنم؟

اول از همه به خاطر ارتقا سطح بازاریابی در کشور بود که واقعا آزارم میداد. پول کالا را تمام وکمال از مشتری دریافت میکنیم  شاید هم بیشتر از ارزش واقعی کالا و خدمات  اما نه بازاریابی درستی قبل از فروش کالا انجام میدیم نه خدمات حین فروش و نه بعد از فروش، که باعث ایجاد یک برند قوی بشه.  کلا هیچی! حتی برندهای معروفی که وارد ایران هم میشه در ایران با کاهش ارزش ویژه برند مواجه می شن. و این در حالیه که ایرانی ها در خرید به برند بسیار اهمیت می دهند . برای همین گفتم شاید با این کار بتونم سهم کوچکی در این حوزه ایجاد کنم و شرکت ها را وادار کنم بیشتر به برندسازی و عوامل سازنده برند توجه کنن.

دوم به خاطر صادرات محصولات ایرانی بود. سوال من از تولیدکننده ها و صادرکنندهای ایرانی اینه که واقعا ما از کشور های دیگه مثل ترکیه چی کم داریم؟ به غیر از اینکه اگر محصول خوبی هم تولید می کنیم  بازاریابی درست و برند سازی درستی انجام ندادیم ؟ و اینکه نگاهمون کماکان معطوف به بازار داخله؟

و مسائل دیگری که به دغدغه دکتر در کارهای روزمره و حرفه ای شده.

و توضیح آخر در رابطه با چگونگی انجام این نقدهاست که فعلاً نمیتونم بگم!

This Post Has بدون دیدگاه