وبلاگ

اپل ؛ ادبیات بازاریابی ایرانی (قسمت دوم)

سلام دوباره من یعنی دکتر برند را پذیرا باشید. همان طور که قول داده بودم قسمت دوم مقاله “اپل؛ ادبیات بازاریابی ایرانی” را نوشتم. البته قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد می کنم که قسمت اول را حتماً خوانده باشید که از متدولوژی پیشرفت این مقاله های سریالی مطلع باشید.

مثل همیشه می ریم سراغ اصل موضوع در سه بخش:

۱٫ روش بازاریابی برند اپل

۲٫ بررسی ساز و کار

۳٫ انطباق روش بازاریابی با بازار ایران

اپل اولین نبود

در گذشته و حتی در کتاب های بازاریابی حال حاضر، همه و همه اولین بودن را یکی از راه های معرفی و ماندگاری برند و آسان نمودن بازاریابی محصول می دانند اما اپل تلفن همراه را اختراع نکرد! اپل کامپیوتر و MP3 Player را هم اختراع نکرد. تمام ابزار برند اپل قبلاً اختراع شده بود و حتی خوب هم کار می کردند و تغییر بر روی مشتریان محصولات موجود بسیار سخت به نظر می رسید. اما موفقیت مک، آی تونز، آی فون به دلیل اینکه اولین نبودند موفق شدند و این با تمام آموزه های بازاریابی در تضاد است!

اما مدیران برند شرکت اپل چگونه موفق شدند محصولی که در بازار وجود دارد را گرانتر و به تعداد زیاد به فروش برسانند. اصلاً پیچیده نیست. اپل یک فعالیت را خوب انجام می دهد و آن فعالیت اساسی این است که همه موضوعات موجود را بررسی مجدد می کند و سپس یک تعریف ساده و زیبا از آن مطرح و محصول بسیار ساده و با کارائی آسان می سازد و بازار همه خیلی راحت با آن ارتباط برقرار می کند.

به عنوان مثال آی پاد (IPod) به دلیل اینکه می تواند موسیقی را به راحتی در جیب شما جا دهد، موفق می شود. اپل تمام پلیرهای موسیقی را جمع کرد و سپس طراحی مجدد و اعمال تکنولوژی و طراحی برتر بر روی آن ها و در نهایت با روشی درست به کاربران ارائه کرد. پس شما آی پاد را به محل خودش وصل کنید و اون خودش آهنگ را به آی پاد منتقل می کنه و این کار را با همان ترتیبی که با کامپیوتر و به نظر شما چیده شده این کار را به پایان می رساند و دستگاه هم شارژ می شود و دیگه به نظر شما چی باید باشه که نیست !؟

در بیرون از شرکت اپل هم دیگر شرکت ها دارند می دوند تا به آی پاد برسند. با تعجب باید گفت آی پاد صدای موسیقی را بهتر نمی کنه و همین طور دیگر محصولات اپل مانند آی مک. وقتی تفاوت آی مک را با دیگر رایانه ها بررسی می کنیم می بینیم هیچ برتری نسبت به دیگر رقبای خود ندارد. اما چیزی که هیچ کس توجهی به آن نکرده است، وجه تمایز برند اپل است.

امروزه آی پاد صدای بهتری نداره، عمر باتری بالاتری هم نداره، ارزان هم نیست. تنها تمایز این ابزار در طراحی است و ارائه تبلیغاتی که باعث جذب طرفداران بسیار شده است. پس برند اپل طرفدار می سازه!

اما در ایران یک شرکت که به نام آسایش به گونه ای این روش بازاریابی را به کمک مشاوران پارک بازاریابی ایران بنچ مارک یا همان بومی سازی کرده است. یعنی تمام فعالیت هایی که در گذشته توسط شرکت های پراکنده و متفاوتی ارائه می شده است را با برنامه ریزی و یک روش جدید، تمام خدمات را مورد نیاز در منازل را با یک شماره تلفن ارائه می کنه.

مشاوران این شرکت مطمئناً به تمایز بین خدمات این شرکت و دیگر شرکت های تقریباً مشابه توجه کرده و خدمات این شرکت را به شیوه ای که برای مشتری سهولت را به همراه داره، ارائه می کنند.

پس نکته ای که از این مقاله میشه برداشت کرد، اینکه اولین بودن مهم نیست و بهترین بودن مهم است.

ipod_grid-1

This Post Has بدون دیدگاه