وبلاگ

مقایسه برندسازی شرکت های هواپیمایی ایرانی و خارجی!

امروز قصد دارم نقد کوتاهی از برنامه های مدیریت بازاریابی و برندسازی شرکت های هواپیمایی داشته باشیم.

همان طور که می دانید فیلیپ کاتلر، پدر بازاریابی مدرن دنیا در کتاب جدید خود با عنوان بازاریابی ۳ به روند رشد و تغییرات بازاریابی پرداخته است. در صورتی که در مورد این کتاب آشنایی ندارید، می توانید با کلیک بر روی marketing 3.0 خلاصه کتاب وی را مطالعه کنید.

مطابق آنچه دکتر کاتلر می گوید هم شرکت های از دو عصر بازاریابی عبود نموده و وارد عصر سوم شده اند. عصر سوم که عصر Human Spirit به معنی روح انسان نامیده است، به ارزش های شرکت ها برای مشتریان خلق می کنند می پردازد. روند این تغییرات در برخی از شرکت های ایرانی که در بازارهای آزاد و  رقابتی فعالند، مشهود است. اما شرکت های هواپیمایی گویی هنوز وارد عصر دوم بازاریابی هم نشده اند.

شرکت های هواپیمایی همزمان با رشد تغییرات در ارائه خدمات، تغییرات خود را در تبلیغات نیز اعمال کرده اند. حتما برند لوفتانزا را می شناسید پس اجازه دهید در مورد خلاقیت جدید این برند کمی برایتان بگویم؛ در حالی که برخی برند ها از واقعیت مجازی برای بالا بردن تجربه برند خودشان استفاده می کنند، لوفتانزا مدعی است که به عنوان اولین برند در جهان یک نرم افزار واقعیت افزوده جدید را راه انداخته که به کاربران اجازه کشف اکونومی ترین صندلی های موجود در هواپیما و کسب لذت تجربه حد اقل۵۰% فضای خالی جلوی پا را می دهد.628x471

کاربران آیفون و آیپد به برداشتن قلم و کاغذ و کشیدن تصویر هواپیما و سپس اسکن آن نقاشی برای مشاهده اکونومی ترین صندلی بر روی نمایشگر گوشی خود تشویق می شوند! نرم افزار واقعیت افزوده جدید لوفتانزا با بیشتر نمونه های موجود مثل Blippar فرق دارد که فقط با فعال سازی یک لوگوی برند یا تصویر خاص کار می کردند.

مدیران برند شرکت لوفتانزا قصد دارد با چنین نرم افزاری یک راه تعاملی برای نشان دادن مزایای نشستن بر روی اکونومی ترین صندلی ها با حذف فاصله فیزیکی و احساسی موجود میان مشتریان و برند اقدام کنند. این اقدام بخشی از سرمایه گذاری سه میلیارد یورویی شرکت در مسیر بهبود فضای کابین و سالن تا پایان سال ۲۰۱۵ به شمار می رود! این کجا و هماپیمایی برند ماهان ما کجا!!!

اگر یادتان باشد در مقاله ای که با عنوان رصد شرکت های هواپیمایی در ایران داشتم، خاطرات یکی از اعضای تیم دکتر برند را برایتان گفتم که شرکت ماهان بدون آنکه اطلاع رسانی کند پرواز برگشت خود را به مقصد مالزی کنسل کرده بود و بلیط آن را هم فروخت و در نهایت برای مشتری خود ارزش آفرینی معکوس انجام داد یعنی فقط ۷۵% ارزش بلیط را به مشتریانش برگرداند! موضوع تحریم شرکت های هواپیمایی از سوی کشورهای خارجی برای مشتریان ایرانی قابل درک می باشد اما بسیاری از مشتری آزاری ها مثل فروش بلیط توسط خود شرکت هواپیمایی ماهان با وجود اطلاع قبلی از عدم وجود پرواز و باز گذاشتن سایت برای استفاده آژانس های فروش بلیط هیچ ارتباطی با تحریم و موارد این چنینی ندارد.

تیم دکتر برند همواره با رصد شرکت های مختلف و نشان دادن نقاط پیشرفت برندهای بنام دنیا سعی می کند مخاطبین خود را آگاه نماید.

2u6e2wj

This Post Has بدون دیدگاه