وبلاگ

جنسیت ها در برندسازی مهم هستند! (قسمت دوم)

جنسیت ها در برندسازی مهم هستند! (قسمت دوم)

در مقاله قبل به این سوال رسیدیم که چه کار کنیم که تصویر و بازتاب برند مناسب به نظر برسد؟ و یا اینکه موجب افزایش آگاهی از برند و در نهایت افزایش فروش شود

اگر بخواهم طی یک فرایند این موضوع را توضیح دهم البته به شکلی که برای شما دارندگان برند مفید باشه باید بگم که آقایان برای خرید پرداخت های بهتر و کوتاه مدت تری دارند. معمولاً آقایان بر اساس نیاز اقدام به خرید می کنند و معمولاً به خرید و تأمین نیازهای فوری، علاقه بیشتری نشون می دن. معمولاً آقایان حداقل کمتر به آینده فکر می کنند البته در زمان خرید موارد سرمایه از قبیل خودرو و ملک شاید از این قانون پیروی نکنند ولی در مقابل خانم ها کالاهایی را انتخاب می کنند که بیشتر نیازهای بلند مدت اون ها را تأمین می کنه. در خصوص خانم ها باید بگم که دو شاخصه در خرید آن ها بسیار موثر است. طول عمر و برند محصول بسیار مهم هستن.

و اما توصیه دکتر برند در این رابطه به منظور ساختن برند قوی تر این است که:

استفاده و به کار گیری نشانه های احساسی مناسب هم برای آقایان و هم برای خانم ها. بدین ترتیب که تحقیق کنیم. تحقیق در مورد اینکه آقایان و خانم ها چگونه، چرا و به چه چیز در هنگام خرید محصول توجه می کنند. به عنوان مثال خانم ها بیشتر به عامل اطمینان در خرید اهمیت می دهند. حال شما باید از فاز جلب اعتماد در برندسازی استفاده نمایید.

معمولاً خانم ها با کسب مزیت های بلند مدت، احساس رضایت می کنند. این ها واقعیت های اثبات شده ای هستن که به صورت نسبی در خانم ها وجود داره. به عنوان مثال خانمی که درآمد بالایی داره و خیلی راحت می تونه درآمدهاش را آن طوری که علاقه داره، خرج کنه، دیگه کسب منابع بلند مدت براش اهمیتی نداره و همین طور آقایان در مورد خریدهایی که انجام می دهند بیشتر بر اساس اطلاعات و حقایق قضاوت می کنند ولی در مقابل خانم ها بیشتر بر اساس احساس تصمیم گیری می کنند.

باز هم تأکید می کنم که این موارد نسبی هستن. بدین ترتیب که آقایان با احساساتی هم کم نیستند و چه بسا تصمیماتی احساسی هم در آن ها به کررات دیده می شه. این موضوع در مورد آقایان و برخی خانم ها ثابت شده که از حقایق و اطلاعات خودشون به منظور اطمینان از صحت احساسات استفاده می کنند تا تصمیمات درستی بگیرن. در اصل هم آقایان و هم خانم ها از احساسات انطباقی و پشتیبانی بهره می برند. در یک کتاب روان شناسی خواندم که افراد پس از انتخاب در مورد خرید، به توجیه و اثبات صحت انتخابشان می پردازند!

اما پیشنهاد دکتر برند اینه که اطلاعات زیادی را در مورد محصول و خدمت در اختیار آقایان قرار بدیم. این نکته را هم فراموش نکنید که خیلی وقت ها آقایان این مطالب را مطالعه نمی کنند ولی این وظیفه صاحبان برند است که به کمک رسانه های مختلف اطلاعات مهم در مورد محصول و خدمت را در اختیار مخاطبان قرار بدهند.

آقایان بیشتر از خانم ها به توصیه دوستان در خرید توجه می کنند و در مقابل خانم ها بیشتر اعتماد به تجربیات خودشان دارند. اکثر خانم به توصیه دوستان به عنوان یک نظر پشتیبان نگاه می کنند ولی آقایان توصیه دوستان و اطرافیان را مو به مو اجرا می کنند.

تجربه تیم دکتر برند و آنچه گفته شد یک مطلب را اثبات می کند. اینکه خانم ها در خرید یک برند از استقلال بیشتری برخوردار هستند.

برای این که بتوانید یک برند را به مشتریان آقا بفروشید، باید نامه ها، ارجاعات، تأییدیه های مختلف و مواردی از این قبیل را ارائه کنید. ضمناً تا آنجا که ممکن است معرف یک برند بایستی یک نفر در طبقه اجتماعی خودشان باشد. البته فراموش نشه که این تأییدیه ها برای فروش به خانم ها هم کاربرد دارد ولی نحوه ارائه این مستندات متفاوته!

تیم دکتر برند یک تحقیق جامع در شهر تهران انجام دادن. در این تحقیق فهمیدن که آقایان هنگام خرید اینترنتی از قدرت ریسک بیشتری برخوردار هستن ولی در عوض هیچ وقت مشتری ثابت یک سایت نیستند. و در مقابل خانم ها کمتر ریسک خرید اینترنتی را قبول می کنند و معمولاً به یک برند وفاداری بیشتری دارن.

پیشنهاد دکتر برند اینه که برند را به دو طیف مردانه و زنانه تقسیم کنید. و برای اینکه بتونم بهتر جذابیت را برای مشتری ها ایجاد کنم، تحقیق علمی دقیقی انجام می داد. طی این تحقیق باید مشخص بشه که چه کاری برای برند انجام دهیم که توجه و جذابیت بیشتری نسبت به رقبا جلب شود.

مدیران یک برند نوپا در ایتالیا به منظور شناسایی محل توجه مشتری ها در زمان نگاه کردن به ویترین فروشگاه ها، کار جالبی انجام داده. با جاسازی کردن دوربین در چشم مانکن های در ویترین، حرکت چشم مخاطبان را دنبال میکنن. البته به طور قطع مدیران این برند علاوه به شناسایی نیاز مشتریان، اهداف دیگری هم در ابعاد تبلیغاتی و بازاریابی ویروسی دنبال کردند. ولی در مدیران برندهای ایرانی هم می توانند با انجام تحقیقات علمی و با صرف هزینه های قابل توجیه، این اطلاعات را کسب کنند.

think

This Post Has بدون دیدگاه