وبلاگ

کپی برداری از برند کپی

کپی برداری از برند کپی

حتماً شما هم چند ماه پیش با یک کپی برداری محض در حوزه IT و اینترنت مواجه شدید. منظورم شرکت نوین نت است که وقتی به دلیل تشابه اسمی به مبین نت، اقدام به انجام تغییرات داد و به برند های‏وب تغییر پیدا کرد، تغییرات اساسی خودش را باز هم کپی کرد! یعنی از یک لوگو در حوزه مشابه استفاده کرد و دقیقا همون لوگو را با همون رنگ برای خودش برداشت.

در خردادماه سال ۹۲ یک شرکت دیگر در حوزه صنعت غذا با کپی برداری مجدد از لوگو ودافون، یک بار دیگر اقدام اشتباه یک شرکت دیگر ایرانی را تکرار کرد و سرمایه گذاری بر روی لوگو دیگران را آغاز نمود. البته کار این شرکت بیشتر از کپی برداری، اقتباس بود. بدین معنا که گویا مدیران این شرکت از دیدن نشان شرکت ودافون الهام گرفتند و اقدام به طراحی برند مشابه با کمی تغییر کردند. شرکت آب معدنی ته تی تاک دنا از خرداد ماه امسال اقدام به تولید آب معدنی نیم و یک لیتری با برند اُ  یا او  نموده است که نشان این شرکت و تشابه آن در پایین آمده است.

البته کاری که حداقل مدیران شرکت آب معدنی کرده اند این است که از دو نشان استفاده کرده اند و دیگر اینکه رنگ های سازمانی و یا به اصطلاح علمی، لباس برند خود را تغییر داده اند و به جای رنگ های سفید و قرمز، از رنگ های مشکی و بژ در نشان خود استفاده کرده اند.

اما ای کاش مدیران ایرانی بدانند که سرمایه گذاری بر روی یک برند، یعنی سرمایه مالی و عمری که برای یک برند می گذارند و همان طور که کسی نمی تواند زمان را برای خود بخرد، برای برند نیز هرگز نمی تواند زمان را بخرد. اغلب مدیران ایرانی در زمان طراحی و ساخت ابتدایی یک برند، صرفا به عنوان یک نشان که بر روی لیبل قرار است درج شود، نگاه می کنند و بیشتر از هویت برندسازی برای محصول و شرکت خود ، به فکر فروش محصول هستند. معمولاً مدیران از این موضوع غافلند که برند سازی صحیح، آینده تجارت آنها را بیمه می کند و رقابت را با سایر برندها را برای آن ها راحت تر می کند.

حال در نظر داشته باشید که اگر همه پرسنل یک شرکت، دارای تعهد به برند باشند و تک تک افراد وظایف خود را به درستی انجام دهند و در عین حال این برند، یک برند کپی باشد، چه خواهد شد.

Untitled-1 copy

البته با تجربه و علمی که در این حوزه دارم و همچنین با تحقیقاتی که بر روی برند محصولات و خدمات ایرانی انجام داده ام، به این موضوع اعتقاد دارم که برند سازی در مورد برخی محصولات و خدمات در ایران شاید اشتباه باشد. به عنوان مثال سرمایه گذاری بر روی تجهیزات و محصولاتی که پیشینه ای در آن حوزه نداریم بهتر است اگر قصد برنامه ریزی بلند مدت داریم، به صورت برند مشترک باشد. یعنی اگر قصد داریم به صورت بلند مدت بر روی تولید بذرهای کشاورزی کار کنیم، باید بدانیم که برخی شرکت های مستقر در هلند و اسپانیا مدت طولانی است که در این حوزه فعالیت داشته اند و باید به قول معروف زمان بخریم و اشتباه نکنیم. باید با شناسایی برند های دارای پتانسیل در این کشورهای وارد سرمایه گذاری مشترک شویم و اقدام به معرفی برندهای مشترک و یا برندهای در سایه کنیم.

سعی می کنم در مقاله بعدی با مطالعه و بررسی این موضوع در ایران و جهان، مطالب مفید تر و راه گشایی در مورد این نوع برند سازی به شما مخاطبان دکتر برند ارائه کنم.

Copywrite

This Post Has بدون دیدگاه