وبلاگ

جنسیت ها در برندسازی مهم هستند! (قسمت اول)

جنسیت ها در برندسازی مهم هستند! (قسمت اول)

بر اساس مشاهدات تیم دکتر برند و همچنین آماری که از مراکز معتبر دنیا منتشر شده، مشخص شد که خانم ها نفوذ بسیار بالایی در تصمیمات مربوط به خرید دارند.

اخیراً ردپای مدیران خانم موفق رو به هم در شرکت های معتبر دنیا می بینیم. البته ایران هم از این قاعده مستثنا نیست. طی چند سال اخیر با شرکت هایی آشنا شدم و همکاری دارم که مدیران عامل اون ها خانم هایی با مدارج بالای علمی و در عین حال بسیار هوشمند و جدی هستن. این خانم ها معمولاً به صورت مرحله به مرحله در شرکت ها رشد کردن و با هوشمندی و ذکاوت در سرمایه گذاری های شرکت در چند مرحله تونستن امور اساسی شرکت ها را بر عهده بگیرن.

با علم به این موضوع باز هم برخی مدیران برند کارخانه های بزرگ در داخل و خارج از کشور هنوز هم فکر می کنند که مشتریان آن ها فقط آقایان هستن. تحقیقی که تیم دکتر برند در مورد کارایی و اثربخشی تبلیغات انجام داده، ثابت می کنه که بیشتر تبلیغات برندها بر روی طرز تفکر آقایان (اصطلاحاً مردانه) بنا شده و بسیاری از خانم ها از این بابت ناراحت هستن که چرا در تبلیغات تجاری به طرز فکر اون ها بی توجهی شده است.

این موضوع در دیگر کشورها هم صادق است. در انگلستان که ۲۰% تبلیغات رسانه ای برندها خانم ها را هدف گرفته بودن، ۹۱% خانم ها احساس می کردن که تبلیغ کنندگان اون ها و نیازهاشون را درک نمی کنن!

این روزها آگهی تبلیغاتی که به منظور تأثیر بر روی خانم ها طراحی شده باشد، در همه کشورها و حتی ایران بسیار شده است.

ما در ایران تلاش زیادی به منظور شناسایی رفتارشناسی و مطالعه رفتار مصرف کنندگان انجام می دیم. شاید کمتر کسانی باشند که مثل تیم دکتر برند به موضوعاتی غیر از تجملات برندسازی هم فکر و برنامه ریزی کنند. بنده و اعضای تیم دکتر برند همواره سعی می کنیم بیشتر به مقوله برندسازی، نگاهی علمی داشته باشیم و مطالعات زیادی به منظور شناخت مصرف کنندگان بومی داشتیم.

یکی از تصورات بنگاه ها این است که با اضافه کردن رنگ صورتی و یا به شکل حرفه ای تر با اضافه کردن هاله و سایه رنگ صورتی در آگهی های تجاری، این آگهی ها را برای نفوذ در ذهن خانم ها آماده کنند. اما باید به صراحت بگم که حقیقت این طور نیست و برای آنکه بدانیم که چگونه خانم ها را به شوق آوریم و آن ها را تحت تأثیر قرار دهیم بایستی به این موضوع توجه کافی داشته باشیم که چه بخواهیم و چه نخواهیم تفکر مردان و زنان کاملاً متفاوت است.

اگر قبول کنیم که رفتار مصرف کننده آقایان و خانم ها متفاوت است، ۵۰% مسیر را طی کرده ایم.

اگر برند ما بر روی محصولاتی درج گردد که مختص آقایان یا اینکه صرفاً توسط خانم ها استفاده شود، مشکل به سادگی حل می شد و به راحتی می توانستیم با توجه به بخش بندی و هدف گذاری بازار، تبلیغات و برنامه های بازاریابی برندمون را تعریف و جایگاه سازی کنیم. اما داستان از جایی شروع می شود که قرار است محصولات ارائه شده، هم مردانه و هم زنانه باشد. ولی خریدار آن ها زنان هستند. حالا سوال اینجاست که چه کار کنیم که تصویر و بازتاب برند مناسب به نظر برسد؟ و یا اینکه موجب افزایش آگاهی از برند و در نهایت افزایش فروش شود.

توضیحات کاملی در این رابطه در شماره بعد همین عنوان مقاله ارائه می کنم.Customer Behavior

رفتار مصرف کننده

رفتار مصرف کننده

This Post Has بدون دیدگاه