وبلاگ

توصیه دکتر برند ؛ برند دهاتی باشید (۱)

حتماً خیلی از شما هم مثل بنده بیشتر تعطیلات را در سفر به یکی از شهرهای شمالی کشور سپری می کنید. ما ایرانی ها عادت داریم سفر را با خوردن تنقلات متعدد و متنوع به خودمون خوش و به یاد ماندنی کنیم.

چند روز پیش برای یک کارگاه آموزشی برند به شهر نور دعوت شدم. طبق عادت ده-یازده ساله ای که دارم، وقتی از جاده چالوس عبور می کنم، حتماً سری به فروشگاه دهاتی می زنم. این فروشگاه کیلومتر ۴۵ در حوالی روستای پل خواب واقع است.  نمی دونم چند نفر از شما این فروشگاه را می شناسید ولی می تونم به طور قطع بگم که بیشتر از ۹۵% افرادی که اهل بستنی و جاده چالوس هستن، این فروشگاه را می شناسند. بد نیست بدانید که این فروشگاه روزانه بیش از ۱۰۰۰ لیتر شیر محلی، ماده اولیه کارش را تشکیل می‌ده. و جالب این که مالک این برند در ابتدای فعالیتش فقط هفت میلیون تومان سرمایه داشته و الان … . حالا قصد دارم یه تحلیل کوتاه از این فروشگاه به عنوان یک برند خصوصی (Private Brand) داشته باشم. جالبه که بدانید مهم ترین عامل موفقیت این فروشگاه از نگاه برندسازی این بوده که در طول گذشت زمان، اشتباه نداشته!

فروشگاه دهاتی

اولین اصل در برند سازی، انتخاب یک نام صحیح است. مالک این فروشگاه بدون در نظر گرفتن نام های خارجی و گنگ، از یک نام یکپارچه با محصول و محل فعالیتش استفاده کرده. یعنی از همون اول می دانسته که نمی خواد چیپس، قهوه یا ساندویچ عرضه کنه. در نتیجه از اسمی استفاده کرده که در ذهن همه به خوبی هویت سازی شده و از این هویت به نحو احسنت بهره برداری کرده.

دومین اصل در برند سازی داشتن لوگو مناسب است. استفاده از رنگ قرمز و شکل هندسی بیضی معمولاً یک کپی فراگیر از لوگو شرکت کاله است ولی شاید برندی که حوزه فعالیتش کشوری نیست، این نکته زیاد براش مهم نباشد و همین که زیبایی داره و چشم گیره، براش کافیه.

سومین اصل در برندسازی تعیین قلمرو جغرافیایی است. وقتی از کرج وارد جاده چالوس شوید، از حدوداً ۲۵ کیلومتری فروشگاه دهاتی، در کنار جاده تابلو این فروشگاه را می بینید. به این معنا که مالک این برند نیامده از کرج تا چالوس برای برندی که نمی تونه در همه این مناطق حضور داشته باشه، تبلیغ، تبلیغ و تبلیغ داشته باشه. و تابلوهایی که نصب شده بیشتر به منظور یادآوری هستند.

چهارمین اصل در برندسازی، تعیین تنوع سبد محصولات است. این اصل بسیار مهمه. به طور قطع یکی از مهم ترین عوامل موفقیت برای برند رستوران اکبرجوجه همین بوده. هر قدر که برندها سبد مشخص تری داشته باشند، علاوه بر اینکه به مشتریان کمک می کنند، خودشان هم در کیفیت محصول پیشرفت بیشتری خواهند داشت. سبد اصلی محصولات برند دهاتی، محدود به لبنیات تازه است. یعنی بستنی، ماست، سرشیر، خامه و محصولاتی از این دست و البته در سبد محصولات فرعی این فروشگاه محصولاتی مثل آلبالوی خشک، لواشک و آلوچه هم دیده میشه. ولی مهم این است که وقتی مشتری بستنی دهاتی می خواد، فقط یک مدل بستنی اونجا وجود داره.

تا اینجا چهار اصل ارائه شد. در چند روز آینده به سه اصل نهایی برندسازی در مورد برند دهاتی می پردازم.

This Post Has بدون دیدگاه