وبلاگ

چگونه بهترین مکان برای یک فروشگاه انتخاب کنیم؟ (قسمت ۲)

با توجه به مطالب قسمت قبل که در مورد انتخاب فروشگاه خوب بود، چند نکته کوتاه که جا مونده بود را براتون می گم. این طوری شما می تونید یک فروشگاه درست و حسابی دست و پا کنید.

یکی از این موضوعات فروشگاه های کوچک است که معمولاً هم زودتر فروخته می شوند و هم زودتر اجاره می کنند. باید بدانید که فروشگاه هم مثل همه کالاهای دیگه مرغوب و غیرمرغوب داره. بر اساس تحقیقات بنده و تیم دکتر برند، فروشگاه های کوچک در همه جای کشور خواهان و متقاضی بیشتری داره اما خوب این نکته هم نباید فراموش بشه که برای محصولاتی مثل مبلمان و یا خودرو و حتی پوشاک، فروشگاه کوچک چندان موفقیت آمیز نخواهد بود. هر چند این یک قانون کلی نیست. در مجتمع تجاری گلستان در شهرک قدس (غرب) فروشگاه بسیار کوچکی را می شناسم که با توجه به عدم وجود چیدمان مناسب و متراژ کوچک، به علت جایگاه یابی صحیح، معادل یک فروشگاه بسیار بزرگ فروش داره!

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بدید، هماهنگی محیط و مساحت فروشگاه با نوع فعالیت شماست. و بعد از این موضوع است که مواردی مثل دکور، سر نبش بودن فروشگاه، طبقه ای که فروشگاه در آن واقع شده، دید مناسب فروشگاه و … مهم جلوه می کنند.

برای اینکه ایم نظریه ها را که در این مقاله مطرح کردم را ثابت کنم، رفتم سراغ چند تا مجتمع یا پاساژ معروف در تهران و موضوع را موشکافانه و بر اساس شم بازاریابی دکتر برند بررسی کردم.

اولین موضوعی که خیلی تعجب آور بود، قیمت این فروشگاه ها بود. متری بالای ۱۰۰ میلیون تومان که دکتر برند را بسیار متعجب کرد. وقتی قیمت ها این طوری سر به فلک می ذاره، دیگه این موضوع که کجا برای کسب و کار بهتره، مطرح نیست. اون وقت همه دیگه فکر یک فروشگاه زیر پله ای هستن تا امکان ایجاد یک کسب و کار را فراهم کنند.

کمی تحقیق کردیم تا علت بروز این قیمت ها را پیدا کنیم. یکی از این دلایل، قیمت گذاری های شهرداری محترم!

حالا از این موضوع که بگذریم، اگر فروشگاه بر خیابان اصلی باشه، سر نبش باشه، (اصطلاحاً پاخور باشه) باز هم قیمتش سر به فلک می زنه! حالا بریم سراغ بازار. به صورت عادی قیمت سرقفلی یک متر فروشگاه یا حجره در بازار بیش از ۲۰۰ میلیون تومانه. البته اینکه بیشتر املاک تجاری بالای بیست متر مساحت دارند که سر جمع میشه ۴ میلیارد تومان. خیلی زیاد شد!!!

اما مجتمع یا پاساژ هایی مانند میلاد نور، گلستان، تندیس و … با قیمت های بین متری ۵۵ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان دسته بندی می شوند. که با توجه به طبقه و نکاتی که در مقاله اول گفتم، قیمت هاشون متفاوتند.

حالا اگر نمی تونیم یک فروشگاه معمولی راه اندازی کنیم، پس باید چکار کنیم؟

This Post Has بدون دیدگاه