وبلاگ

چگونه بهترین مکان برای یک فروشگاه انتخاب کنیم؟ (قسمت اول)

امروز قصد دارم یک روش خوب برای پیدا کردن بهترین محل فروشگاه به شما معرفی کنم

اکثر اوقات دوستانی که خیلی به دکتر برند لطف دارن، سوال می کنن که ما چگونه می تونیم یه فروشگاه خوب انتخاب کنیم که فروش ما را تضمین کنه. این مطلب در پاسخ به این دوستان تدوین شده. امیدوارم که براشون راهگشا باشه.

یک عنصر مهم در برند شدن یک فروشگاه محل فروشگاه است. مخصوصاً در مراکز خرید! برای اینکه دخل و خرج یک فروشگاه و یا مغازه با هم بخونه و خوب یک سودی هم برای کسی که اونو اجاره کرده و یا خریده داشته باشه، به غیر از محل فروشگاه در مرکز خرید، شکل ظاهری یا همون ویترین فروشگاه هم عنصر مهمیه. حالا چگونه این موارد را باید در انتخاب فروشگاه استفاده کنیم.

اول از همون ابتدا موجودی جیب خودتونو نگاه کنید. بله البته این روزها می تونید به دلارهای ذخیره شده، پول های راکد در حساب بانکی و … هم نگاهی داشته باشید. که این خودش عامل بسیار تعیین کننده ای هست. یعنی اول باید مبلغی را که دارید در نظر بگیرید و بعد هم اینکه در چه صنعتی می خواهید کار کنید. خیلی اوقات اول یه مقدار پول مشخصی برای خرید میذارید کنار ولی بعد از کمی جستجو، سر و کله پول های جدیدی پیدا میشه! یعنی بعد از گذشت یک ماه از قصد شما به خرید ۲۰ الی ۳۰ درصد به مبلغ بودجه گذاری شما اضافه می شه که ماحصل اینکار از دست دادن موارد مناسبی بوده که در ابتدای جستجوی شما به دلیل بسته بودن بودجه اولیه، اونا را رد کردید.

خوب حالا بعد از اینکه بودجه مشخص شد و دیدید که چه قدر پول دارید باید ببینید که توان شما و یا علاقه شما در خصوص فروش چه محصولی بیشتره. پاسخ به این سوال مشخص می کنه که شما احتیاج به چه قدر فضا دارید. به عنوان مثال فروشگاه طلا و بدلیجات فضای کمی احتیاج داره و یه محصولی مثل خودرو یا مبلمان و از این دست، احتیاج به یک فروشگاه حداقل با ۱۵۰ متر تا ۲۰۰ متر داره که محصولات شما به چشم بیاد. اما موضوعی که برای یه طلا فروشی اهمیت زیادی داره، امنیت فروشگاهه تا در دسترس بودنش.

نکته بعدی در معرض چشم بودن و یا به قول بازاری ها تو چشم بودن و یا به قول کاسب های قدیمی، پا خور بودن محل است. بعد از نوع محصول باید نقشه فروشگاه بررسی کنیم. اینکه احتیاج به یه مغازه دو نبش داریم یا خیر. اینجا باید بگم که اگر فروشگاه دو نبش باشه، بیشتر جواب می ده.

مرحله بعد از بررسی نقشه فروشگاه، چیدمان یا ویترین یا طراحی دکوراسیون فروشگاهه. طراحان دکوراسیون برندهای معروف اکثراً از یک مدل خاص برای چیدمان فروشگاهشون استفاده می کنن. اما پژوهشگران ایرانی هم بر اساس تحقیقات وسیع بر روی رفتار مشتریان ایرانی به قوانین مشخصی برای چیدمان و طراحی دکوراسیون فروشگاه ها دست پیدا کردن. پس دیگه نگید که تو ایران نمیشه علمی کار کرد. این نکته کاسب های قدیمی را فراموش نکنید که می گفتن عقل مشتری به چشمشه!

نکته بعدی پله خور، آسانسور یا پله برقی و … از این شکل وسایل جا به جایی است. فروشگاه هایی که این وسایل هستن، شانس اینکه مشتری به فروشگاه اونا سر بزنه، بیشتره!

اگر در انتخاب فروشگاه خودتون به نکاتی که تا اینجا گفتم دقت کرده باشید، میشه گفت که داره به سمت یک انتخاب خوب و یا شاید عالی گام برمیداره. اگر خود فروشگاه پله نداشته باشه که عالیه. بهتره که محل فروشگاه را بر خیابان یا در طبقه همکف در یک مجتمع تجاری خریداری یا اجاره کنید. مراقب باشید فروشگاه شما اگر کافی شاپ نیست، دنج نباشه. ولی خوب کافی شاپ ها احتیاج به یک گوشه دنج دارن تا مشتری بتونن بدون دغدغه به آرامش نسبی برسن. یه نکته کوتاه بازاریابی اینکه هر کسب و کاری باید در پی ارزش آفرینی برای مشتری باشه و کافی شاپ هم آرامشی که به مشتریانش ارائه می کنه، همون ارزشیه که مشتری به دنباله اونه.

This Post Has بدون دیدگاه