وبلاگ

مقایسه راه اندازی و بهره برداری از مجتمع های تجاری در ایران و سایر کشورها

دو سال پیش یکی از شرکت های مشاوره بازاریابی از من دعوت کرد تا در جلسه ای شرکت کنم که در آن قصد داشتند موضوع جدیدی پیرامون مجتمع های تجاری مطرح کنند. وقتی در جلسه حاضر شدم، دیدم نزدیک بیست نفر دوستان و دکترین مجرب در حوزه مدیریت بازاریابی و اقتصاد گرد هم آمده اند. موضوع جلسه از نظر اکثر ما ناشناخته و تا حدودی بی ارتباط به بازاریابی بود!

اکثر حضار، اعضای هیئت علمی پارک بازاریابی ایران و دانشگاه های معتبر بودند که قصد داشتند به بررسی عوامل رشد درخواست های ساخت مجتمع های تجاری در سراسر کشور بپردازند. تا آن زمان فکر نمی کردم که این مسئله انقدر مهم باشد اما با مواردی که در طی جلسه شنیدم متوجه شدم که موجی از سرمایه گذاری ها در بخش های خصوصی و نیمه خصوصی به ساخت این مجتمع ها معطوف شده است. آنچه از نظر متخصصین بازاریابی مهم به نظر می رسید این بود که تأثیر راه اندازی و بهره برداری این مجتمعها بر بخش های دیگر کسب و کار چگونه خواهد بود و مهمتر اینکه این مجتمع ها چگونه و طی چه برنامه هایی قصد دارند به بهره برداری برسند.

در آن جلسه مقرر شد حضار اقدام به شناسایی نمونه های خارجی و روندهای جهانی در این موضوع بپردازند و بررسی کنند که بازاریابی این مجتمع ها در دنیا چگونه صورت پذیرفته است.

پس از مدتی، مثال ها و نمونه های متعددی شناسایی شدند که نظر کارشناسانی که در جلسه اول اعتقاد داشتند که با گذشت زمان همه مجتمع ها پرتردد می شود را رد می کرد. از جمله این مجتمع ها، دبی مال بود که در زمان رکود بازار امارات متحده عربی ساخته شد و به سرعت رشد نمود. طی زمان بسیار کوتاهی به یکی از جاذبه های توریستی دنیا مبدل گردید. و یا مجتمع تجاری هیوندا در کره جنوبی که یکی از مجتمع های بسیار موفق در این کشور می باشد و مثال های متعدد دیگر در سایر کشورها مورد بررسی قرار گرفت.

آنچه در همه مجتمع ها مشخص بود و جای خالی آن مثل همیشه در ایران بود، این که حضور شرکت های مشاوره بازاریابی بین المللی در کنار سرمایه گذاران توانسته است نقش بسیار موثری در این زمینه ایفا کند.

به کمک مشاورین پارک بازاریابی ایران اقدام به بررسی فعالیت های این شرکت های مشاوره بازاریابی پرداختیم تا شناسایی کنیم که چه فعالیت های کلی و جزئی توسط این شرکت ها برای سرمایه گذاران بخش مجتمع های تجاری انجام می شود. برخی شرکت های فعال در این زمینه، گروه JC Williams و شرکت CBRE بودند که به صورت تخصصی در این زمینه کار کرده بودند و پروژه های عظیمی از قبیل دبی مال از جمله رزومه های موفق این شرکت ها بود.

پس از شناسایی و بومی سازی فعالیت هایی این شرکت ها که بر اساس مدل بازاریابی و فروش سیستماتیک FG360 درجه برای بازارها و مجتمع های ایران بود، پس از دو سال توانستیم یک مدل قوی و قابل دفاع برای راه اندازی و بهره برداری از مجتمع های تجاری پیاده سازی کنیم. این مدل در دو مجتمع به صورت آزمایشی  پیاده سازی شد و نتایج قابل توجهی برای ما و مالکین مجتمع به وجود آمد.

در انجام این تحقیقات سعی کردیم که افراد ذی نفع را در مراحل مختلف از پیمانکاران و سرمایه گذاران تا مشتریان و بازدید کنندگان از مجتمع را به درستی شناسایی و نیازهای هر کدام را مطالعه کنیم. و سپس برای تأمین نیازهای هر کدام از این گروه ها برنامه هایی متفاوت و یکپارچه تدوین گردید. یکی از ضعف هایی که در میان مجتمع های ایرانی مشاهده گردید، عدم وجود برنامه های بازاریابی به منظور تدوین هویت برند در ذهن مشتریان مجتمع ها بود که توانستیم با بررسی هایی که به کمک تحقیقات بازاریابی انجام دادیم، برنامه های استراتژیک و عملیاتی و اجرایی را تدوین کنیم.

وجود برنامه های قوی در مورد بازاریابی و برند سازی باعث حضور و سرمایه گذاری برندهای معتبر بین المللی در در مورد محصولات مختلف از قبیل پوشاک، عطر و ادکلن، ورزشی، لوازم منزل و … شده است.

هم اکنون برخی از سرمایه گذاران و سازندگان واحدهای مسکونی در کشور اقدام به ساخت و ساز در زمینه مجتمع های تجاری کرده اند ولی به دلیل رکود در بخش املاک قادر به فروش واحدهای تجاری و پیش فروش واحدهای تجاری نیستند و اگر هم اوضاع مالی خوبی دارند به امید رونق بخش ساختمان، به تکمیل واحدهای تجاری کرده اند. برخی از شرکت های بزرگ که تمکن مالی دارند به اشتباه اقدام به انجام تبلیغات گسترده و بسیار گران محیطی کرده اند که شاید بتوانند واحدهای تجاری را پیش فروش و بودجه این سرمایه گذاری بر روی تبلیغات را در پروژه های دیگر تأمین کنند.

به کلیه سازندگان و شرکت های سرمایه گذاری پیشنهاد می کنم که از خدمات پارک بازاریابی ایران در زمینه مجتمع های تجاری جویا شوند و سپس اقدام به سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه کنند.

جهت آشنایی با این خدمات کلیک کنید

city-mall-amman-1

 

This Post Has بدون دیدگاه