وبلاگ

جهش از سکوی مشترک صادراتی با توسعه برند ملی

جهش از سکوی مشترک صادراتی با توسعه برند ملی

از جمله عوامل مهم ایجاد کننده مزیت رقابتی در کسب و کار و تولید، استفاده از منابع مشترک است. استفاده از منابع مشترک باعث شده در محیط رقابتی و پویای امروز، بهره‌گیری از عوامل و منابع مشترک در کانون توجه مدیران و معاونان سازمان‌ها قرار گیرد.

در این رویکرد با اشتراک منابع، امکان تولید طیف وسیعی از محصولات از طریق راهبرد سکوی مشترک صادراتی فراهم می‌شود. با به‌کارگیری این راهبرد می‌توان زمینه افزایش سود و ایجاد ارزش را فراهم تا شرکت‌ها و سازمان‌ها را به‌سوی موفقیت رهنمون ساخت. بنابراین ضروری است زمینه شناسایی و به‌کارگیری این راهبرد در موقعیت‌های مختلف فراهم شود. براین اساس در این مقاله سعی بر آن است که مروری اجمالی بر این راهبرد کلان صورت پذیرد و انواع مختلف راهبردهایی که برای ایجاد مزیت رقابتی شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند مفید واقع شود، در کنار تجربه تولیدکنندگان صنعت غذای کشور، معرفی شود.

● مقدمه

گذر از دوره‎های مختلف محصول‎گرایی و بازارگرایی و ظهور عصر فراصنعتی که در آن دانش و اطلاعات محور اصلی حرکت‌های بشری است، شرکت‌ها و سازمان‌ها با چالش جدیدی مواجه شده اند. بر این اساس مزیت رقابتی از آن شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که با تمرکز بر ارزش‎آفرینی و مشتری‎گرایی به توسعه و تنوع محصولات خود همت گمارند. در این میان راهبردهای توسعه بازار جدید از طرفی و از طرف دیگر سکوی مشترک صادراتی، جهت متنوع‎سازی محصولات و در عین حال نبود تنوع در عوامل تولید، هر کدام به نوبه خود زمینه توسعه و تعالی شرکت‌ها و سازمان‌ها را در فضای رقابتی کنونی فراهم آورده است. بی‎شک اتخاذ راهبرد سکوی مشترک صادراتی می‎تواند هم‎افزایی مناسبی جهت تحقق اهداف شرکت‌ها و سازمان‌ها پدید آورد. بر این اساس در این مقاله دیدگاه‌ها و نمونه‌های موجود در دنیا با عنوان سکوی مشترک صادراتی صادرات مورد بحث قرار گرفته است.

از منظر مدیریتی سکوی مشترک صادراتی، به عنوان راهبردی از کسب و کار مطرح شده است، که منجر به کاهش هزینه و افزایش سود می شود:

– سکوی مشترک صادراتی ،‌ راهبرد توسعه بازار با تمرکز بر کاهش هزینه و زمان تحویل است.

به‌دنبال تعاریفی که اشاره شد، می‌توان امیدوار بود درک مناسبی نسبت به مفهوم مورد نظر فراهم شده باشد. در اینجا سعی می‌شود جنبه راهبردی سکوی مشترک صادراتی زیر پرچم یک برند با عنوان برند ملی مورد بررسی قرارگیرد و راهبردهای کلیدی در این زمینه توام با ویژگی‌ها و خصوصیات‌شان معرفی شوند .

به منظور زمینه‌سازی ورود به این مبحث، فهرست برخی از اهداف کلیدی که در خصوص راهبرد سکوی مشترک صادرات در منابع علمی منتشر شده است را در ادامه می‌خوانید. این اهداف سمت‌وسو و جهت‌گیری‌های مختلفی را که راهبرد سکوی مشترک صادراتی به‌دنبال محقق‌سازی آنهاست، مطرح می‌نماید.

برخی اهداف کلیدی سکوی مشترک صادراتی

در این بخش، فهرستی از اهداف کلیدی سکوی مشترک صادراتی مورد اشاره قرار گرفته است:
– صرفه‎جویی در زمان و هزینه اجرای طراحی‌ها برای یک بار و استفاده به دفعات.
– یکپارچه کردن محصولات از طریق ایجاد تغییرات کوچک در محصول.
– استانداردسازی اجزا و قطعات تشکیل‎دهنده محصول.
– توسعه ساختار پیمانه‎ای یا پودمانی محصولات.
– زمینه‎سازی کاهش قیمت و افزایش سود.
– پاسخگویی به نیاز مشتری در بازار.
– تسهیل در برنامه‎ریزی و مدیریت عملیات تولید.
– ساده‎سازی محصول و کاهش تنوع در اجزای اصلی و پایه.
– کاهش هزینه‎های عملیات تولید از طریق اشتراک منابع.
– ساده‎سازی طراحی محصول و کاهش پیچیدگی.
– بهره‎وری عوامل تولید به دلیل کاهش اختلافات.
– کاهش زمان عملیات،‌ تولید و تحویل محصولات.
– جهانی‎سازی تولید و امکان تولید در سطح کلاس جهانی.
– کاهش دوره طراحی و تولید محصولات.
– سهولت آزمون‌های کیفی قطعات مشترک.
– تسریع در نوآوری و معرفی محصولات جدید به بازار.
– کاهش تغییرپذیری عوامل تولید و غیره .

راهبرد سکوی مشترک صادراتی  با برند ملی

دوام و بقای شرکت‌ها و سازمان‌های صادراتی مانند خوشه‌ها بستگی به توانایی آنها در کسب مزیت‌های رقابتی سریعتر و بهتر از رقبا  در دیگر نقاط دنیا و هدف های صادراتی دارد. در این راستا تمرکز بر طراحی وتولید محصولات  جدید متناسب با نیاز بازار و مشتری، از جمله راهبردهایی است که توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها اتخاد شده و مبنای عمل قرار گرفته‌است. این در حالی است که  هدف‌مندسازی محصولات صادراتی، بعضاً ایجاد تنوع در فناوری و عوامل تولید را نیز به دنبال داشته است. این امر نیز به نوبه خود، افزایش هزینه،‌ تعدد عوامل تولید، پیچیدگی برنامه‎ریزی، کنترل و نظارت و غیره را باعث شده است. تحت چنین شرایطی راهبرد سکوی مشترک صادراتی  به عنوان دغدغه کلیدی شرکت‌ها و سازمان‌ها مطرح شد. اتخاد چنین راهبردی در قدم اول مستلزم بررسی و شناسایی بازار و مشتریان در خصوص هدف‌های صادراتی و در قدم بعدی تعیین و شناسایی سکوی محصول است.

توجه به این امر بخصوص هنگامی که یک محصول متشکل از چندین سکوی محصول باشد و یا خود مبنایی برای تولید محصولات  متنوع دیگری از محصول شود، ضرورت می‎یابد.

به‌دنبال بررسی‌ها و مطالعات به‌عمل آمده در منابع علمی و نیز بررسی تجربیات شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در خصوص سکوی مشترک صادراتی، عمده‌ترین راهبردهای ایجاد مزیت رقابتی  ایجاد برند ملی در شرایط کنونی که در ارتباط با این موضوع، مطرح شده و یا بکار گرفته شده اند .

نتیجه‌گیری

می‎توان گفت راهبرد سکوی مشترک صادراتی به عنوان رویکرد رقابتی عصر حاضر شرایطی را به‌وجود آورده است تا بر اساس آن امکان به اشتراک گذاشتن اجزا و قطعاتی از محصولات، فرایندهای طراحی، تولید ، دانش و فناوری، ماشین‎آلات، تجهیزات و خطوط تولید، فضای کاری، منابع انسانی، عملیات پشتیبانی، تأمین و توزیع و مانند آن‌ها فراهم شود.

با بهره‎گیری از این عوامل مشترک، می‎توان گروهی از محصولات هم‎خانواده را در زمان کوتاهتر و با هزینه کمتر تولید کرد و به بازار صادراتی عرضه داشت. بر این اساس ضمن ایجاد صرفه‎جویی قابل ملاحظه‎ای در تولید و توسعه محصولات، امکان پاسخگویی به نیازهای متنوع مشتریان بازارهای هدف فراهم می‎شود. بدیهی است محقق‎سازی این راهبرد مستلزم بررسی و شناسایی عوامل تأثیر‎گذار و ارتباطات بین آنها است که در سطح خرد،‌ عوامل درونی یا داخلی و کلان‌،‌ عوامل بیرونی یا خارجی باید مورد مطالعه قرار گیرند.

راهبرد سکوی مشترک صادراتی در کنار خوشه‌های صادراتی و همچنین توسعه برند ملی  و حمایت‌های دولتی می‎تواند به عنوان تحولی در نگرش مدیریت کلان کشور و به عنوان نقطه عطف رشد و توسعه همه جانبه صنعت مطرح شود. برخی شرکت های موفق مشاور برند این مسیر را هموار نموده اند.

This Post Has بدون دیدگاه