وبلاگ

نایک دست از سر آرمسترانگ برداشت

نایک دست از سر آرمسترانگ برداشت

تاکنون دو مقاله از دکتر برند در مورد آرمسترانگ دوچرخه سوار دوپینگی معروف منتشر شده ولی انگار داستان نایک و آرمسترانگ تمامی ندارد! قصد دارم در این مقاله به نقش مهم و حیاتی برند و حواشی آن برای شرکت ها بپردازم که فقط چه قدر هزینه صورت می گیره که یک نفر به عنوان چهره یک برند معروف بشه و در صورت تخریب و خدشه وارد شدن به آن چهره، چه قدر هزینه می شه تا این موضوع حذف بشود. البته در ایران ما کمتر شاهد این موضوع هستیم و علت هم این است که هنوز رقابتی بر سر این موضوع شکل نگرفته که خیلی هم خوب نیست.

و اما اصل موضوع یک چهره حالا چه بازیگر و چه ورزشکار می تونه خطایی انجام بده و قرارداد خودش را با برندهای معتبر به خطر بندازه. گاهی اوقات این خطاها بسیار شخصی هستند و یا اینکه از درجه اهمیت کمی برخوردارند. بنابراین طرفداران هم از آن ها چشم پوشی می کنند و برندها هم به همکاری خودشان با این افراد ادامه می دهند.

اما وای بر زمانی که پای دوپینگ وسط میاد! اونوقته که دیگه نمی شه کاری انجام داد و دیگه باید اتفاقی بیوفته که شرکت نایک مجبور به قبول انجام آن شد. حتماً در مقاله قبلی برند نایک متوجه شدید که آرمسترانگ بعد از اون اتفاقاتی که رخ داد، یک بنیاد خیریه به نام Lirestrong تأسیس کرد و نایک هم آرمسترانگ را به پاس هفت دهه قهرمانی در مسابقات ترودوفرانس بخشید و باهاش همکاری کرد. اما دوباره پس از گذشت مدتی نایک همکاری خودش را با این بنیاد خیریه قطع کرد. اگر در زمان انتخاب چهره برند به سراغ ورزشکارها رفتید باید به این موضوع توجه داشته باشید که خیانت بسیار گران و سنگین تمام می شود و سخت امکان جمع و جور موضوع مهیا می شود.

همیشه از یک ورزشکار انتظار میره که بهترین رفتار را در کنار جذب مخاطب از طریق برد و باخت داشته باشه و همان هیجان و لذت بازی و ورزش را در کنار فن و راه رفتن در میان مخاطبان القا کند. طرفداران یک ورزشکار بیش از امور اقتصادی به طور کلی احساس عقیدتی بر روی یک ورزشکار باز می کنند. پس اگر به هر دلیلی دوپینگ صورت پذیرد، تمامی حساب و کتاب ها به هم ریخته و برند نایک هم مجبور به تبری جستن می شود.

امیدوارم برند و برندسازی در ایران هم به جایی برسد که انقدر برندها برای مردم جامعه مهم شود که صاحبان کسب و کارها و مالکان برندها بتوانند بدون هیچ دغدغه ای تنها از منافع مشتریان خود استفاده نمایند.

Nike-Logo-300x300

This Post Has بدون دیدگاه