وبلاگ

برند سازی در اینترنت و دنیای مجازی – بخش اول

سلام دکتر برند بر شما

امروز می خوام در مورد برند سازی در محیط های مجازی یا همون اینترنت با شما صحبت کنم و بگم که برندهایی که از این روش استفاده کردن به چه نتیجه ای رسیدن. اول مثل همیشه کمی در مورد تعریف های بازاریابی که اساس دست ما برند سازهاست توضیح می دم.

برندسازی انلاین ، باید ها و نباید ها !

نیاز؛ محرومیت احساس شده در اشخاص و یا اجتماعات است. خواسته؛ شکل برآورده ساختن نیازهاست. یعنی به عنوان مثال تشنگی یک نیاز است و آشامیدنی یک خواسته است. محصول نیز به هر چیزی که خدمتی ارائه می دهد یا نیازی را برآورده می‌سازد می‌گویند. تقاضا؛ توانایی رفع خواسته است. مبادله؛ مجموعه اعمالی که طی آن دو طرف، مبلغ و یا مورد ارزش را با یکدیگر معاوضه می‌کنند و در نهایت بازار محلی برای مبادلات بالقوه است. خوب این در خصوص  ابزار  اما از این همه ابزار اینترنت به عنوان یک فضای مجازی برای معامله محسوب میشه و اینترنت هم یک بازار که در بعضی از کشورها مثل بازار مکاره میمونه.

البته خدایی نکرده اشاره به کشور خاصی ندارم. بنده در این چند سال اخیر موارد بسیاری رو میبینم که  برندهای مختلف از بازارهای سنتی به بازارهای مجازی مثل اینترنت رو آوردن. و تقریباً برندسازی اینترنتی چه برای سایت ها و چه برای محصول بسیار مهم شده. برای اثبات این حرف برید یه سر به سایتهای برندهای معروف بزنید؛ اون وقته که دستگیرتون میشه دکتر برند چی میگه.

تافلر که یک نویسنده سیاسیه و بیشتر وقت خودشو به پیشبینی آینده اختصاص داده، میگه جهان پیشرفته نمی تونه برای ۳۰ ثانیه بدون ای تی اداره بشه. البته خوبه بدونیم قوانین تجارت الکترنیک یا برند سازی الکترونیکی زائیده همان قوانین تجارت سنتی و بعد از اون تجارت جهانیه.

اما برند سازی الکترونیکی یا اینترنتی که تو کشور ما هم داره کم کم جا میوفته متشکل از چیه؟

برند اینترنتی = تجارت اینترنتی + خلاقیت تجاری + مدیریت روابط با مشتری + مدیریت زنجیره عرضه + برنامه‌ریزی منابع شرکت + بازاریابی اینترنتی که معادل زنجیره ارزش هم هست

حتما می دونید که بیشترین مبادلات بازارهای اینترنتی در دو حوزه بازار یعنی B2B, B2C صورت می گیره. بنابراین تبلیغات اینترنتی که نقش بسیاری در برند سازی داره، کمک بسیاری به کاهش هزینه های تبلیغاتی در برندسازی کرده.

اصلا کار تجارت الکترونیکی کم کردن هزینه افزایش سرعت تجارت و کاهش هزینه های ارتقای محصول، کانال های توزیع ارزان تر، صرفه جویی های مستقیم، کاهش زمان عرضه، ارائه خدمات مطلوب به مشتری، نوآوری در تولید محصول، افزایش دانش و اطلاعات مشتری، ارتباط دو سویه با مشتری، طبقه‌بندی و یکپارچه‌سازی اطلاعات در برابر نیاز مشتریان و ورود به بازارهای جدیدِ.

خوب فکر کنم خیلی مقاله داره علمی میشه ولی خواستم در کنار کار تجربی که داریم با هم انجام میدیم کمی هم به علم برندسازی و اونم جدیدترینش یعنی برندسازی الکترونیک با اینترنتی بپردازم. ادامه این مقاله را در شماره بعدی بخونید که فکر کنم به برندسازی شما هم کمک کنه.

This Post Has بدون دیدگاه