وبلاگ

چگونه استارباکس جهانی شد

اگر مسافرت کوتاهی به هر کشوری داشته باشید، وجود تابلوهای دایره شکلی که در آن چیزی شبیه به صورت انسان به رنگ سبز، سفید و سیاه است را در سر در کافی شاپ ها می بینید. این کافی شاپ های زنجیره ای که در تمام دنیا شعبه دارد، استارباکس  Starbucks، همان سوژه مورد بررسی این مقاله است.

کافی شاپ های استارباکس شعب متعددی در شهرهای بزرگ و کوچک، مرکزهای خرید حومه شهر و حتی در فرودگاه ها و ترمینال ها دارد. بد نیست بدانید که ماهیت این برند امریکایی بوده و دفتر مرکزی استارباکس در ایالت سیاتل امریکا می باشد.

به گفته مدیر فروش استارباکس، درآمد کافی شاپ ها در سال ۲۰۱۲ در مقایسه با سال ۲۰۱۲،  ۶ درصد در سراسر جهان افزایش داشته است و همچنین استقبال مشتری در طول فصول مختلف ۴ درصد افزایش را تجربه کرده است.

حالا بقیه نشسته اند و صحبت از رکود اقتصادی می کنند. بیایید به چند نکته که در رشد استارباکس تأثیرگذار بوده است، توجه بیشتری داشته باشیم.

در مسیر زندگی مخاطبان و بازار هدف خود قرار بگیرید.

هرگز کسی نمی تواند فقط منتظر باشد که مشتری به سوی او برود و باید تلاش کنید سبک زندگی مشتری را شناسایی کنید و محصولات و خدمات خود را با زندگی آن ها هماهنگ کنید.

استارباکس در واقع به دنبال ایجاد آرامش پس از محیط کار بع عنوان یک ارزش برای مخاطبان بود و در تبلیغات ابتدایی خود توجه مشتریان را به این موضوع جلب می کرد که استارباکس مقصد سوم بسیاری از مشتریان است که میان محل کار و زندگی خود رفت و آمد می کنند. مدیران برند استارباکس از این موضوع بهره برداری کردند و تلاش کردند با مشتریان روابط صمیمانه ای برقرار کنند و به این ترتیب وفاداری به برند استارباکس را ارتقا دادند.

 قصد دارید چه حسی را به مشتریان القا کنید.

نظر دکتر برند اینه که اکثر تولید کننده ها بخصوص تولیدکننده های ایرانی هرگز به این فکر نمی کنند که آیا واقعاً باید همراه با محصول، چیز دیگری همه مشتری ارائه کنند. ولی مدیر بازاریابی استارباکس دنبال این بود که علاوه بر فروش قهوه، یک احساس هم چاشنی قهوه کنه. استارباکس میگه؛ پس از گذراندن یک روز کاری، در محیطی دنج و صمیمی به منظور جذب مجدد انرژی خود استراحت کنید و در همین زمان می توانید از طریق اینترنت با همکارها  و  دوستانتان ارتباط داشته باشید.

در نظر داشته باشید که مخاطب نسبت به محصولات یا خدمات شما چه حسی داره و ارتباطاتی که در نتیجه آن شکل می گیرد، بر تکرار خرید تأثیرگذار خواهد بود.

به عقیده من مدیران برند باید دقایقی خاص برای مخاطبان ایجاد کنند و در نهایت تجربه ای که برند شما به مشتری می ده، باید پیامی باشه که هر برندی در خود نهادینه کرده و جزو موارد ناپیدای برند هستن.

 Starbucks-2

برند شما باید اظهار وجود کند.

اکثر مدیران سنتی تمایلی به سر و صدا ندارند و معمولا از حمایت گروه ها دوری می کنند و هرگز درگیر مسائل اجتماعی نمی شوند، تجربه مصاحبه دکتر برند با این مدیران نشون می ده که اکثر این مدیران بخاطر ترس از مالیات.

اما مدیر برند شرکت استارباکس سیاستمداران آمریکا را به خاطر سستی در روند ایجاد شغل مورد سرزنش قرار داد. و به این شکل استارباکس برندی تلقی می شه که طرفدار ایجاد شغل در کشور است و همواره در تلاشه که فرهنگ جامعه را توسعه بده. حالا به نظرتون کسی می تونه از این کافی شاپ دوری کنه. البته مراقب باشید که در همه مسائل هم درگیر نشید، و باید به اصول شرکت پایبند باشید و به شکلی قانونی عقاید برند را بیان کنید. 

علاقه مشتریان را برانگیزانید.

بزرگترین حرکت در ایجاد وفاداری مشتریان، تمرکز بر روی برانگیختن احساسات مشتری است. صاحبان برندهای نو ظهور باید تلاش کنند مشتریان را به محصولات و خدمات علاقه مند کنند.

در اکثر شرکت های ایرانی، پرسنل شرکت از به دلایل متعدد از محصولات شرکتی که در آن کار می کنند، استفاده نمی کنند. دلایل رخ دادن این موضوع بسیار وسیع است و دکتر برند سعی می کنه که در یک مقاله به بررسی این موضوع بپردازه. اما بدانید که اگر خودتان به محصولی که دارید علاقه نداشته باشید، مشتری هم به آن علاقه ای نشان نخواهد داد. شعار کارکنان کافی شاپ های استارباکس این است؛ ما عاشق قهوه های استارباکس هستیم. و مدیران برند استارباکس هم دائما در حال تلاش هستند که این علاقه را بیشتر کنند.

HK_Starbucks_Coffee_in_Caine_Road

This Post Has بدون دیدگاه