وبلاگ

آیا برند آرمسترانگ بازسازی می شود؟

آرمسترانگ

آرمسترانگ

آیا برند آرمسترانگ بازسازی می شود؟

حتماً لنس آرمسترانگ که یادتون هست (مقاله اول آرمسترانگ). دوچرخه سواری که تمام دنیای ورزش را سر کار گذاشته بود. مدتی پیش کمیته دوپینگ درmarketing week  مطلبی را منشر کرد که وقتی خودنم یک سوال برام ایجاد شد. اینکه آیا یک برند با این وسعت تخریب آیا دوباره احیا می شود یا خیر!

از زمانی که لنس آرمسترانگ به سراغ اوپراوینفیری رفت و خودش اعتراف کرد که بله من دوپینگ کردم و اگر این کار را نمی کردم حتی مدال هم نمی گرفتم، دکتر برند به این فکر افتاد که این آقا قصد داره برای برند تخریب شده کاری انجام بده و مجددا اسپانسرهای از دست رفته را برگردونه.

البته اگر نظر منو بخواهید، باید بگم که در گذشته هم آدم های سیاسی مانند جرج بوش رئیس جمهور امریکا، برلوسکونی رئیس جمهور فرانسه بسیاری آدم های دیگه بودن که اعتراف کردن اما این باعث شده که توان احیای برند پیدا کنند. پس با توجه به تاریخ برندسازی شخصی این طور می شه نتیجه گرفت که اعتراف همچنین کار وجهه سازی هم نیست. و بعید می دونم که آرمسترانگ هم بتونه با این کار، برند شخصی خودش را احیا کنه!

آرمسترانگ به صورت عجیبی به دوپینگ خودش در هفت دوره توردوفرانس اعتراف کرد. لنس این طور گفت که کسب یک مدال پاک تقریباً نشدنی است و همچنین نظرش را در مورد داروهای دوپینگ برای افزایش اکسیژن در ورزش های استقامتی اعلام کرد که اتفاقاً هنوز هم موافق این موضوعه. حالا جالبه که بعد از این اعتراف و نظر تعجب آوری که داشته، قول داده که تا آخر عمر سعی خودش را می کنه که این ذهنیت را در افکار مردم نسبت به خودش از بین ببره.

خلاصه وضع نه چندان مناسب مالی حال حاضر آرمسترانگ ناشی از افشای دو پینگ این ورزشکار به خاطر دوپینگ بود، که باعث شد لنس اسپانسرها را هم مثل دوستدارانش از دست بده. بعضی از این اسپانسرها یا به قولی مشتریان لنس آرمسترانگ Nike و Oakley بودن. حالا اگر خوش بین باشیم که سخته بازسازی شخصیت و برند شخصی لنس آرمسترانگ. شاید این اعتراف صداقت لنس را نشون بده و این موضوع احتمال برگشتش را بیشتر بکنه ولی به نظر من آرمسترانگ ده سال به همه دروغ گفت! حالا دیگه وقتشه که اظهار ندامت اساسی بکنه و چند سالی هم با مدیران شرکت ها سر و کله بزنه که شاید اسپانسرها برگشتند. البته در مورد بعضی ورزشکارها این طوری بوده که وقتی اظهار پشیمانی کردن و به صورت فردی اقدام به انجام اموری به منزله بخشش از جامعه داشتن، جامعه اون ها را بخشیده. البته فراموش نکنیم که احیای این برندها در صورتی که امکان پذیر باشه، نیاز به گذشت زمان داره. بعیده که طی چند سال آینده این اتفاق بیفته. آخرین اخبار آرمسترانگ اینه که بابت دو دروغی که در کتابش نوشته، ازش در دادگاه شکایت شده!

یکی از برنامه های شاید به اصطلاح روتوش کننده؛ موضوع تأسیس مرکز خیره مبارزه با سرطان است. اما این موضوع هم باعث احیای آرمسترانگ نشد.

مدیران نایک اعلام کردن به اندازه ای تنفر از این ورزشکار زیاد شده که دیگه امکان احیای این برند شخصی وجود نداره. آیا واقعاً برای این طوره و برای افرادی با این برندها راهی وجود نداره؟! دکتر برند و تیمش در حال مطالعه روی این مورد هستن. اگر نظر شما دوستان هم داشته باشیم، فکر می کنم جمع بندی و نتیجه گیری دقیق تر و عمیق تری خواهیم داشت.

This Post Has بدون دیدگاه