وبلاگ

برندسازی و بازاریابی سنتی کجاست ؟ – بخش اول

بازاریابی و فرزند آن یعنی برند سازی دو محور اصلی هر شرکت در عصر حاضر می باشد. و می توان این چنین گفت که هیچ شرکتی بودن در نظر گرفتن واحد بازاریابی و فروش قدرت رقابت نداشته و سهمی نیز در بازار ندارد.

 

برند سازی سنتی کجاست؟ برند سازی مدرن کجاست؟

اما تاکنون برندسازی در ایران تا چه اندازه توانسته موفق عمل کند و انتظارات میران عامل را پاسخگو باشد. آیا بودجه های کلانی که بدون اندازه گیری میزان اثربخشی به واحدهای بازاریابی و فروش تعلق می گیرد، توانسته است فروش سیستماتیک و مستمر را در شرکت ها ایجاد نماید یادگیر بازاریابی سنتی یا همان کمپین های تبلیغاتی، روابط عمومی، برند (نام و نشان تجاری) و برند سازی دیگر کاربردی دارد. شاید فعالیت شاید فعالیت بر روی این بستر همانند فعالیت بر روی مکعبی توخالی باشد که چارچوب مشخصی داشته اما استحکام آن مشخص نیست. مشاوران پارک بازاریابی ایران در طی برنامه های مشاوره بازاریابی و برند سازی و همچنین دیگر موارد مربوط به بازاریابی سنتی و بازاریابی نوین و همچنین بازاریابی اینترنتی به شواهدی دست پیدا کردند. که خروج از بازاریابی سنتی را نه کاملاً اما به صورت تقریبی تأیید می نماید.

حال چرا آن بازاریابی سنتی کارایی خود را از دست داده است؟

در مرحله اول مدیریت بازاریابی و برندسازی؛ باید به رفتار مصرف کنندگان و خریداران توجه نماییم و تغییرات آن را مورد بررسی قرار دهیم. توجه به این نکته ضروری است که خریداران، دیگر به بازاریابی های معمول واکنشی نشان نمی دهند و خودشان نحوه خرید را تعیین می نمایند. و همچنین در عصر جدید مشتریان اطلاعات مربوط به خرید و همچنین اطلاعات مورد نیاز خود را به روش های که خودشان دوست دارند کسب می کنند. یعنی کسب اطلاعات از طریق معرفی دیگران یعنی بازاریابی ویروسی و زیر شاخه های یعنی بازاریابی های شایعه ای و دهان به دهان و . . . می باشد. وجود شبکه های اجتماعی و فروم ها (تالارهای گفتگو) و مراکز به اشتراک گذاری نظرات و همچنین اینترنت به صورت کلی دسترسی به اطلاعات را بسیار آسان و جذاب کرده. در واقع تنها کار مهم، تشخیص صره از ناصره و انتخاب درست شایعات است که ایرانیان در این مورد خبره و زبان زد هستند. در مرحله دوم بودجه های کلان بازاریابی و تبلیغات شرکت هاست. که دیگر در این زمان و در شرایط موجود در جهان و خصوصاً در ایران این اجازه را به شرکت ها نمی دهد که بی مهاوا بودجه ها را اختصاص داده و مصرف کننده را با توجه به تحقیقات صورت گرفته بر روی ۵۰ شرکت متوسط و ۵۰ شرکت بزرگ خصوصی در ایران مشخص گردید که ۶۱ درصد از شرکت ها اعلام نمودند که دیگر بازاریابی های سنتی و غیر علمی نمی تواند رشد لازم در کسب و کار را ایجاد نماید و همچنین ۷۲ درصد از مدیران حرکت به سمت مطالعه رفتار مصرف کننده را بهترین راه حل در شرایط کنونی اعلام نموده اند.

حال با توجه به موارد ذکر شده چه باید کرد و راه حل اجرائی چیست؟

This Post Has بدون دیدگاه