وبلاگ

تاثیر برند در مقایسه یک محصول در ذهن مشتریان

تاثیر برند ، نوعی متغیر روانی بر مبنای احساس، درک و تصویر ذهنی در حافظه مشتری است.

اگر تبلیغات شما به هر دلیلی تاثیر منفی در ذهن مشتری بذاره، بازدهی اون تبلیغات منفی ارزیابی می شه و تصویر ذهنی مشتری نسبت به برند و محصولات و خدمات منفی می شه، البته این داستان نقطه مقابلی هم داره و اون هم تبلیغات مثبت و تاثیر گذاره یعنی اگر تبلیغات درست انجام نشه تاثیر به سزایی در ذهن مشتری می ذاره و حتما توی ذهنتون داشته باشین که وقتی حرف از برندی به میون میاد به معنی هم کالا فیزیکی هستش و هم به معنی تصویری که به مرور زمان توسعه و بهبود پیدا می کنه.تاثیر برند

هر روز به تعداد برندایی که در کسب و کارای مختلف به عنوان سرمایه اصلی استفاده می شن اضافه می شه. نظر اعضای هیئت علمی پارک بازاریابی ایران اینه که یه برند توی خودش ارزشی رو پنهان کرده که قابل مقایسه با دارایی یای معمول نیس و ما معتقدیم که هیچ دارایی با ارزش تر از یه برند قوی و معتبر برای یک سازمان ارزشمند تر نمی تونه باشه، همه سازمان ها تلاش می کنن تا یه برند قوی و معتبر برای خودشون با بازاریابی صحیح درست کنن تا در کنار ساخت چنین برندی سازمان رو به سود رسانی نزدیک کنن.

همون طور که می دونین، داشتن برند قدرتمند مزیتای زیادی داره. مثلا در شرایط رقابتی بازار کمتری آسیب به اون سازمان می رسه و سود زیادی برای اون سامان داره، همچنین می تونه شرایطی رو برای سازمان ایجاد کنه تا با گروه های بالاتر و پایین تر از خودش ارتباط خوبی برقرار کنه. اما هدف اصلی از درست کردن یک برند بدست آوردن اعتماده. برندها به نوعی استمرار و اعتماد به همراه دارن و این استمرار و تداوم فقط از طریق یه نفر و یا یه گروه خاص بوجود نمی یاد و همه اعضای سازمان باید برای اون تلاش کنن.

وقتی به اسم برند هایی مثل کوکاکولا، BMW، adidas نگاه می کنیم به این نتیجه می رسیم که حتی با استفاده از برندای تجاری که ابداع سازمانهای دیگه است، می شه که یه برند قدرتمند رو درست کرد، البته برندهایی مثل cat یا Yamaha با تکیه به اعتماد به نفس و طرحی خلاقانه تونستن یه برند قوی برای خودشون بسازنریال که پشت همه اینا یه فکر خلاق و شفاف هست.

مفهوم برند در واقع همون احساس و درک آدما نسبت به یه کالا، خدمات و یا یه شرکت خاص هستش و انجام عملیات برندینگ مهمترین کار برای راه اندازی یه شرکت به حساب می یاد و هدف اصلی انجام این عملیات برای هر شرکت و یا سازمان ایجاد تفاوت با دیگر رقبا ست و اگر می خواید برند ها رو با هم مقایسه کنین فقط باید کاراکترایی رو که اونا رو متمایز می کنه پیدا کنین.

یکی از چیزایی که یک کالا رو متمایز می کنه و به اون ارزش می ده بسته بندیی که برای کالا استفاده می شه و برای طراحی بسته بندی هر کالا باید از یه سری قوانین و اصول خلاقانه استفاده کنین که این قوانین عبارتند از:

اولیه قاعده اینه که شما باید بدونین بسته بندی فقط و فقط برای نگهداری کالا طراحی نمی شه بلکه کاملا یه کار تبلیغاتی برای ارتقاء برند محسوب می شه. در کل باید بهتون بگم که بسته بندی یک وسیله محافظتی برای کالا و یه ابزار برای معرفی کالا است. البته اینم بدونین که بسته بندی به تنهایی ارزشمند نیست بلکه یه بسته بندی زیبا وسیله ای برای ارتقاء برند هستش…!!!!!

شرکت کوکاکولا یه پوستر بدون نام تجاری خودش فقط با طرح بسته بندی و چاپ یه شعار تولید کرده شما بر روی این پوستر فقط کلمات مربوط به شعار را می بنین. این تبلیغ بسته بندی قوی کارخانه کوکاکولا را نشون می ده و تاثیر برند قوی کوکاکولا در میان مردم.

در نظر داشته باشین که یه رابطه قوی بین محصول، تاثیر برند و بسته بندی وجود داره.

در آخر باید بگم که بسته بندی محصول رو نگهداری می کنه، از کالاهای دیگه متفاوت نشون می ده و مردم می تونن از طریق بسته بندی کالای مد نظرشون رو شناسایی کنن.

یه بسته بندی خوب باید حتما ویژگی های زیر رو داشته باشه:

۱- در هنگام استفاده باید ساده و راحت باشه.

۲- هر اطلاعاتی که برای مصرف کننده لازمه باید روی بسته بندی چاپ بشه.

۳- تمامی اطلاعات روی اون کاملا واضح باشه.

۴- به بعئ احساسی و عاطفی بسته بندی حتما دقت کنین . (یعنی کسی که اونو می خره دوست داشته باشه)

و بدونین که آخرین چیزی که با مشتری از طرف برند ارتباط داره همون بسته بندیه و می تونه نظر مشتری رو به خودش جلب کنه و باعث زیاد کم شدن علاقه مشتری به محصول و برند بشه.

This Post Has بدون دیدگاه