وبلاگ

تبلیغات عجیب از صدا و سیما پخش می شود

تبلیغات عجیب از صدا و سیما همیشه در حال پخش هست آیا تا به حالا به این موضوع دقت کردین؟!!!

توی کشور ما که فرهنگ ها و آداب و رسوم زیادی وجود داره باید برنامه تبلیغاتی جوری ساخته بشه که اکثر این سطح های فرهگی مختلف رو پوشش بده و مخاطب رو جذب کنه و خوبه که بدونید برنامه تبلیغاتی باید با توجه به تاکیدات مذهبی و سنتی که اقوام مختلف ایرانی دارن، ساخته بشن اگر غیر از این باشه مطمئنا اون برنامه تبلغاتی با شکست مواجه می شه البته محصولاتی هم که برای تبلیغات توی رسانه های تبلیغاتی مثل رادیو، تلویزیون و مجلات انتخاب می شن باید با این تفاوت های فرهنگی همسو باشن و مطمئنا خیلی از اجناس قابل تبلیغ توی رسانه های تبلیغاتی نیستند.

البته دکتر برند نمی خواد که در مورد کم و کیف این موضوع صحبت کنه بلکه سعی دراه توی این نوشته نحوه اجرای قوانین تبلیغاتی رو برای دست اندرکارن این حرفه توضیح بده.

دکتر برند توی دو تا از برنامه های تبلیغاتی تلویزیونی که در شبکه های تلویزیون اخیرا پخش می شه به این نتیجه رسیده که اعمال قوانین تبلیغاتی کاملا یه موضوع سلیقه ای، و برای آدم های مختلف به صورت کاملا متفاوت اعمال میشه. موضوع رو بازتر می کنم، حتما تبلیغات عجیب تلویزیونی دستمال کاغذی نانسی رو دیدین، این تبلیغ کاملا شبیه یکی از کلیپ های خواننده عربی به نام نانسی هستش و مطمئنا هم تولید کننده این دستمال و هم شرکت سازنده این تبلیغ به هدفشون رسیدن و توجه بیننده های تلویزیون رو به خودشون جلب کردن.

البته اینو رو بدونین وقتی شرکت تولید کننده دستمال کاغذی نانسی در حین عملیات برندسازی بوده و داشته برای محصولش اسم انتخاب می کرده مطمئنا با توجه به محبوبیت نام این خواننده عرب این اسمو انتخاب کرده و وقتی هم آژانس تبلیغاتی این شرکت داشته برای این محصول تیزر تبلیغاتی می ساختنه از محتوی یکی از کلیپ های همین خواننده عرب استفاده کرده و به نتیجه مطلوب رسیده، اما موضوع اصلی و قابل بحث اجازه پخش این تیزر تبلیغاتی از رسانه های ملی ایرانی هستش که هم جای بحث داره و هم جای تعجب. خیلی وقت ها می بینیم با چند ایراد کوچیک خیلی از تیزرهای تبلیغاتی تولید شده اجازه پخش از تلویزیون رو نمی گیرن ولی این تیزر با توجه به تمامی نکاتی که در مورد برندسازی و محتوی تیزر داره اجازه پخش از تلویزیون رو گرفته….

وقتی همه بیننده ها این تیزر تبلیغاتی رو می بینن با توجه به چیزهایی که از کلیپ خواننده عرب توی ذهنشون دارن متعجب می شن که نانسی یک دستمال کاغذی هست و این همون جایی که این تیزر تبلیغاتی توی ذهن مخاطب میخشو می کوبونه.

به هر حال شرکت تولید کننده دستمال کاغذی نانسی و آژانس تولید کننده تبلیغات عجیب دستمال کاغذی نانسی به هدفشون رسیدن و هم بیننده های این تیزر پس از دیدن این برنامه تبلیغاتی از این محصول می خرن و امتحان می کنن تا ببینن این محصول خوبه یا نه؟!

خب مطمئنا از برخورد صدا و سیما با توجه به قوانین و سخت گیری هایی که روی تیزرهای تبلیغاتی داره نمی تونیم بگذریم

خب این در حالیه که تبلیغات عجیب گوشی موبایل کاملا ایرانی GLX رو هم از تلویزیون شاهد پخشش هستیم تاکید می کنم این گوشی موبایل ساخته شده توسط ایران هست و تمامی قطعات و برنامه های اون رو هم ایرانی ها طراحی کردن. البته آژانس تبلیغاتی که تبلیغات عجیب این محصول رو به عهده داره خیلی خوش فکر نبوده و برای تبلیغ یه کالای کامل ایرانی از کاراکتر تبلیغاتی آمریکایی مثل دالتون ها استفاده کرده، خب از نقد این تیزر تبلیغاتی که بگذریم موضوع اصلی قوانین صدا و سیما هستش که مخالف صد در صد فرهنگ آمریکایی و ترویج اون از طریق تلویزیون هست ولی باز هم شاهدیم که این تیزر تیلیغاتی هم از رسانه ملی ایران در حال پخش هست.تبلیغات عجیب

بله مطمئنا وقتی بیننده تبلیغات عجیب یک کالای کاملا ایرانی رو با کاراکتر های کاملا آمریکایی می بینه به تضاد و تناقص می رسه. وقتی توی فرهنگستان لغات ایرانی می گن به فست فود بگید سریع لقمه پس حتما بجای گوشی صد در صد ایرانی GLX که نام خارجی داره باید بگیم دالگوش یعنی دالتون به اضافه گوشی.

This Post Has بدون دیدگاه